1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KOSGEB desteği alan girişimciler işyerleri kurmaya başladılar

KOSGEB desteği alan girişimciler işyerleri kurmaya başladılar

KOSGEB desteği alan girişimciler işyerleri kurmaya başladılar
A+A-

Van Ticaret Borsası (VATBO) tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programını tamamlayan ve sertifikalarını alarak KOSGEB’in...

Van Ticaret Borsası (VATBO) tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programını tamamlayan ve sertifikalarını alarak KOSGEB’in işyerini kuracaklara verdiği hibe ve faizsiz kredi desteğinden faydalanma hakkı elde eden kadın ve erkek girişimciler işyerlerini kurmaya başladılar. 


Konu ile ilgili bir açıklama yapan VATBO Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Irak, KOBİ’lerin ekonomi içindeki payının yüze 90’ın üzerinde seyrettiği ülkemizde, dengeli bir büyüme gerçekleşebilmesi için her yıl 700 bin kişiye istihdam oluşturulması gerektiğini söyledi. Irak, “Bu durum göz önüne alındığında, gerek ülkemiz gerekse işsizliğin genele oranla çok yüksek olduğu bölgemizde girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması önemli bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelere, girişimcilere ve işletici kuruluşlara yönelik olarak uygulanan Girişimcilik Destek Programı’nı son derece önemli buluyoruz. Ancak bu desteklemeden faydalanmak isteyenlerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programları’na katılmaları ve girişimcilik sertifikası sahibi olmaları istenmektedir. Bu aşamada yereldeki meslek kuruluşları ile STK’lara büyük görev düşmektedir. Van Ticaret Borsası olarak söz konusu desteklerden ilimiz girişimcilerinin faydalanmaları ve ilimize daha fazla kaynak aktarılmasını sağlamak amacıyla başlattığımız eğitimler sonucunda 390 faydalanıcıya girişimcilik sertifikası verdik. Verdiğimiz eğitimlerle KOSGEB desteklerinden faydalanma hakkını kazanan kadın ve erkek girişimciler kendi işyerlerini kurarak faaliyete başladı.Bims imalatı, diş protez laboratuarı, lokanta, gıda sektörü, tekstil, araç kiralama, oto yıkama, oto lastik tamir atölyesi gibi sektörlerdeki iş fikirlerini hayata geçiren katılımcılarımız bulunmaktadır. Birkaç ay öncesine kadar işsiz olan kişilerin eğitim programımızdan ve KOSGEB desteklerinden faydalanarak işyeri sahibi olduklarını, ürettiklerini, katma değer oluşturduklarını ve en önemlisi de işveren olarak istihdam oluşturduklarını görmek bizleri son derece mutlu eden bir gelişmedir.

A+A-

HABERE YORUM KAT