1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kornea Nakli Görme Engellilere Işık Oldu

Kornea Nakli Görme Engellilere Işık Oldu

Kornea Nakli Görme Engellilere Işık Oldu
A+A-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, 'yurtdışından 5 bin kornea ithal edilecek' açıklamasını değerlendiren Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı M. Akif Karataş, nakil açıklamasının dernek üyeler

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, 'yurtdışından 5 bin kornea ithal edilecek' açıklamasını değerlendiren Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı M. Akif Karataş, nakil açıklamasının dernek üyeleri arasında sevinçle karşılandığını söyledi.
10 dernek üyesi ile muayene olmak için Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastaneleri Kornea Polikliniği'ne gelen Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı M. Akif Karataş, bu projenin olumlu ve güzel olduğunu belirtti. Doğuştan görme engelli olduğunu belirten Karataş, "Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasından sonra üyelerimiz arasında kornea nakline uygun olanların olup olmadığını tespit etmek için DÜ Hastanelerine müracaatta bulunduk. Rektör Prof. Dr. A. Jale Saraç ve Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan talebimizi hemen kabul edip üyelerimizi ücretsiz muayene edeceklerini söyledi. Bugün 10 üyemle birlikte DÜ Hastaneleri Kornea Polikliniği'ne geldik. Her gün 10 üye olmak üzere toplam 200 üyemiz göz muayenesinden geçecek. Yaklaşık 20 gün devam edecek olan bu muayene sonuçları kornea birimi tarafından değerlendirilecektir. Yapılan değerlendirmede kornea nakline uygun olanlar tespit edilecek. Daha sonra bu tespit edilenlere uygun kornea bulunması halinde kornea nakli yapılacaktır" dedi.
Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı M. Akif Karataş ve 9 dernek üyesinin göz muayenesini yapan kornea polikliniği doktorlarından Dr. Aslı Uğurlu ve Dr. Adnan Yıldırım da, "Göz muayenesinden geçirdiğimiz 10 dernek üyesinin muayene sonuçlarını Kornea Birimi'ne bildireceğiz. Burada yapılan tespit sonucunda kaçının kornea nakline uygun olup olmadığı tespit edilecek. Kornea nakline uygun onlar burada değerlendirilecektir" diye konuştu.
(YRT-AŞ-Y)

21.01.2013 13:21:37 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT