1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Konya'da Ağaçlara Kışlık Yağ Uygulaması Yapılıyor

Konya'da Ağaçlara Kışlık Yağ Uygulaması Yapılıyor

Konyada Ağaçlara Kışlık Yağ Uygulaması Yapılıyor
A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir genelindeki yeşil dokunun korunabilmesi için uygun hava şartlarında yapraklı ağaçlara kışlık yağ uygulaması yapıyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı'ndan yapılan açık

Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir genelindeki yeşil dokunun korunabilmesi için uygun hava şartlarında yapraklı ağaçlara kışlık yağ uygulaması yapıyor.
Fen İşleri Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, böceklerin kışı genelde yumurta formunda; ağaçların bilezik ve tomurcuk gözlerinin alt kısımları ile gövde kabuklarının içinde geçirdikleri belirtilerek, kışlık yağ uygulamasından sonra ağaçlara zarar veren böcek yumurtalarının hava alamadığı için kendiliğinden deformasyona uğrayarak öldüğü belirtildi. Kışlık yağların hava sıcaklıklarının 10 derecenin altında olduğu dönemlerde yaprakların dökülmesinden yeni tomurcukların açılma dönemine kadarki zaman diliminde ağaçlara uygulandığı kaydedilen açıklamada, "Bu amaçla Ocak, Şubat ve Mart ayı içinde uygun hava şartları sağlandığında her gün 08.00 17.00 saatleri arasında ağaçlar ilaçlanıyor. Tüm yapraklı ağaçların ilaçlanabilmesi için 4 adet pülverizatörle çalışma yapılıyor. Kışlık yağların bitkiler ve insanlar için herhangi bir toksik etkisi yoktur" denildi.
(SA-FM-Y)

02.02.2013 17:02:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT