1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Konya'da 204 Adet Tarihi Eser Ele Geçirildi

Konya'da 204 Adet Tarihi Eser Ele Geçirildi

Konyada 204 Adet Tarihi Eser Ele Geçirildi
A+A-

Konya'da jandarma tarafından gerçekleştirilen tarihi eser operasyonunda, Helenistik, Bizans, İslami ve Ermeni eski dönemlerine ait 204 adet sikke ve heykelcik gibi çeşitli eserler ele geçirildi. Ed

Konya'da jandarma tarafından gerçekleştirilen tarihi eser operasyonunda, Helenistik, Bizans, İslami ve Ermeni eski dönemlerine ait 204 adet sikke ve heykelcik gibi çeşitli eserler ele geçirildi.
Edinilen bilgiye göre, Konya İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler yaptıkları istihbarat çalışmaları sonucunda, Adana'dan Konya'ya gelen 1 kişinin tarihi eser kaçakçılığı yaptığı bilgisi üzerine harekete geçti. Yapılan çalışmalar sonucunda T.Ş. isimli şahıs, merkez Karatay ilçesi Yarma Kasabasında yapılan operasyonla gözaltına alındı. Şüphelinin yapılan üst aramasında, Helenistik, Roma, Bizans, İslami ve Ermeni eski dönemlerine ait 153 adet sikke ile Etnoğrafik eser niteliği taşıyan Roma dönemine ait 4'ü gümüş 15 adet bronz yüzük, İslami döneme ait 5 adet gümüş yüzük, 1 adet bronz Osmanlı mühür, Roma dönemine ait 2 adet bronz heykelcik, Roma, Bizans dönemlerine ait 28 adet obje ele geçirildi. Tarihi eserlere el konulurken, İl Jandarma Komutanlığı'na götürülen şüphelinin ise sorgusunun sürdüğü bildirildi.
(AH-ÖZ-Y)

31.12.2012 15:21:07 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT