1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Konya'da 2012'de Bin 436 Yatırım Projesi Bitirildi

Konya'da 2012'de Bin 436 Yatırım Projesi Bitirildi

Konyada 2012de Bin 436 Yatırım Projesi Bitirildi
A+A-

2013 Ocak ayı "İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı" Konya Valisi Aydın Nezih Doğan başkanlığında gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi İl Genel Meclis Toplantı Salonu'ndaki toplantıya Vali Aydın Nezih Do

2013 Ocak ayı "İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı" Konya Valisi Aydın Nezih Doğan başkanlığında gerçekleştirildi.
İl Özel İdaresi İl Genel Meclis Toplantı Salonu'ndaki toplantıya Vali Aydın Nezih Doğan, kaymakamlar, bölge ve il müdürleri ile ilçe belediye başkanları katıldı. Toplantıda konuşan Vali Doğan, yatırımcı kuruluşlardan alınan dönem izleme raporlarına göre 2012 yılı yatırım programında 2 bin 128 adet yatırım projesinin yer aldığını belirtti. Bu projelerin toplam bedelinin 7 milyar 597 milyon TL olduğunu kaydeden Vali Doğan, "Yatırım projelerinin 2012 yılı toplam ödenekleri 1 milyar 940 milyon TL'dir. Dönem içerisinde bu ödenekler toplamının 1 milyar 347 milyon TL'si harcanarak yüzde 69 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Nakdi gerçekleşme oranı mahalli idarelerde yüzde 57, diğer yatırımcı kuruluşlarda yüzde 90 olarak gerçekleşmiştir. 2 bin 128 adet projeden bin 436 adet proje bitirilmiş olup, 408 adet proje üzerinde çalışmalar sürmekte, 81 adedi ihale aşamasında, 203 adedine ise başlanamamıştır. Başlayamama nedenleri arasında, programın yıl içerisinde revize edilmesi, ödenek yetersizliği ile etüt, proje ve ÇED çalışmalarının devam etmesi sayılabilir" dedi.
Konya'da genel olarak yatırımcı kuruluşlarının ve yerel yöneticilerinin proje performanslarının tatminkar seviyede olduğunu aktaran Vali Doğan, "Başlayamadığımızı ifade ettiğimiz 203 projenin önemli bir bölümü İl Özel İdaresi tarafından yürütülmekte olan projeleri kapsıyor. Bu nedenle de mahalli idarelerin nakli ve fiziki gerçekleşme oranları diğer yatırımcı kuruşlarla karşılaştırıldığında aşağıda kalıyor. Aslında burada İl Özel İdaresinin yatırım performansının düşüklüğüne işaret etmiyoruz. Gerçek şu; geçtiğimiz yılın başında il özel idaresi için yapılan çalışma programları üç ana daire başkanlığı tarafından gerçekleştirilmişti. Bunlardan eğitim öğretim yatırımları ile ilgili yıl içerisinde 4 4 4 sistemine geçince, mevcut yatırımları biz yeni sisteme adapte etmek için durdurduk ve ona göre yeniden bir program hazırladık. Dolayısıyla o durdurulan projeler hiç başlanılmayan projeler çerçevesinde görülüyor. Ve bu projelerde ortalama değerleri aşağıya doğru çekiyor. İkinci husus ise, özellikle köy yollarında yapılan çalışmalara ilişkindi. Bu sektörle alakalı olarak da program bazı ilçelerimiz açısından iç içe giden ihaleler nedeniyle yürütülemediğinden sezon içerisinde o projelere başlanamadı. Ancak programlanan bir takım yatırımlarda yüzde 100'den daha fazla gerçekleştirilerek bütçe ödeneklerinin tamamı yıl içerisinde sarf edildi. Bakıldığında yıl programına göre yerel yönetimlerin bir miktar geriliği görülüyorsa da aslında bunlar başka türlü yapılan bütçe ayarlamaları ve programlamalarla onlarda da tıpkı diğer yatırımcı kuruluşlarda olduğu gibi yüzde 90 mertebesine yaklaşmış bulunuyor" şeklinde konuştu.
(AH-FM-Y)

17.01.2013 15:37:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT