1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Konteyner Kentte Kalan Suriyeliler Sandık Başına Gidiyor

Konteyner Kentte Kalan Suriyeliler Sandık Başına Gidiyor

Konteyner Kentte Kalan Suriyeliler Sandık Başına Gidiyor
A+A-

Kilis'te, Öncüpınar konteyner kentinde yaşayan kayıtlı 13 bin 467 Suriyeli sığınmacı, demokrasilerin temel şartı olan özgür seçimlere ilişkin ilk deneyimini, 17 Ocak 2013 tarihinde düzenlenecek olan m

Kilis'te, Öncüpınar konteyner kentinde yaşayan kayıtlı 13 bin 467 Suriyeli sığınmacı, demokrasilerin temel şartı olan özgür seçimlere ilişkin ilk deneyimini, 17 Ocak 2013 tarihinde düzenlenecek olan mahalle muhtarı ve idare meclisi seçimleriyle yaşayacak.
30 yaşını doldurmuş, Arapça okur-yazar 42 Suriyeli sığınmacı aday, muhtar ya da aza olabilmek ve 18 kişilik idari meclisine girebilmek için seçim kampanyası yürütecek. Ayrıca her mahallede en az bir kadın adayın bulunması da zorunlu olurken, aday belirleme sürecinin sona ereceği 7 Ocak tarihinden itibaren başlayacak seçim kampanyası çalışmaları çerçevesinde, muhtar adaylarına miting düzenleme ve haftada iki kez serbest kürsü imkanı tanınacak olup, yönetim merkezi tarafından adaylara her türlü pankart, bayrak ve teknik ekipman desteği verilecek. Yerli ve yabancı basın mensuplarına çekim ve röportaj fırsatı da verilecek bu seçim kampanyası süresince adaylar, mahalleler arasında belirlenen noktalarda propaganda çalışmalarını da yürütebilecek.
Suriye vatandaşlarının demokrasiyle tanışması ve bu alanda deneyim kazanmasına olanak tanımayı amaçlayan bu seçimlerde, Kilis Öncüpınar Barınma Merkezi'nde (konteyner kentte) kayıtlı 18 yaş üstü Suriyeliler oy kullanabilecek. Oy kullanma sürecinde her sandıkta bir başkan, seçmen kütüğü sorumlusu, tercüman, polis ve muhtar adaylarının belirleyeceği bir sandık temsilcisi görevlendirilecek. Seçim sonucunda oluşacak 18 kişilik idare meclisi, kendi içinden meclis başkanını ve 5 kişilik yönetim kurulunu seçecek. Güvenlik, sağlık, eğitim, din ve alt yapı alanlarında seçilecek bu beş kişiden her biri, kendi alanında valilik ile koordineli şekilde yürütülecek çalışmalarda söz sahibi olacak.
Konteyner kent, 2 bin 53 adet konteyner evin yer aldığı 6 mahalleden oluşuyor. Sığınmacıların, 17 Ocak 2013 tarihinde 09.00 ila 16.00 saatleri arasında oy kullanacağı bildirildi.
(MAD-MAD-SO-Y)

07.01.2013 14:59:38 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT