1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kömür artıklarıyla aileye katkı sağlıyorlar

Kömür artıklarıyla aileye katkı sağlıyorlar

Kömür artıklarıyla aileye katkı sağlıyorlar
A+A-

Malazgirt’te kaloriferli apartman ve lojmanlarda yakılan kömürlerin külleri, bazı yoksul çocuklar için gelir kaynağı oldu. Çocuklar, çöplerde topladıkları kömür ve odun parçalarını satarak, ailelerinin geçimlerine katkı sağlıyor.

SİNAN EREN / DİHA

MUŞ - Muş’un Malazgirt ilçesinde maddi durumları düşük olan ailelerin çocukları çöp alanlarını dolaşarak, topladıkları tam yanmamış kömürlerin bir kısmını evlerine, bir kısmını da bakkal, manav ve kahvehanelere satarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Çocuklar topladıkları yanmış kömür torbalarını 3-4 TL'ye satarken, bir kısmını ise evlerinde yakacak olarak kullanıyor.

Sokaklarda kömür toplayan çocuklar, "Bazen günde 3 veya 4 torba sattığımız oluyor. Böylece ailemize katkı sağlıyoruz'' dedi. Bazı çocuklar ise inşaat ve çöplerden tahta ve odun parçalarını toplayarak kömürle birlikte satıyor. Çocuklar, “Çöplerden topladığımız yanmış kömürlerle ısınıyoruz. Yakacak kömürümüz yok. Her gün kömür topluyoruz. Günde bir-iki çuval kömür topluyoruz. Eve götürüp yakıyoruz. Ailemizin maddi durumunun iyi olmaması sebebiyle kömür toplamak zorundayız” diye konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT