1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kolaylı: "10 Ocak Bayram Değil Dayanışma Günü" Bursa

Kolaylı: "10 Ocak Bayram Değil Dayanışma Günü" Bursa

Kolaylı: 10 Ocak Bayram Değil Dayanışma Günü  Bursa
A+A-

Türkiye Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı" dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kolaylı, mesajında, "Bilindiği gibi

Türkiye Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Kolaylı, mesajında, "Bilindiği gibi 212 sayılı yasa 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe girdi ve basın sektöründe çalışan meslektaşlarımıza o dönemde önemli kazanımlar sağlandı. Bu önemli adımla birlikte 10 Ocak tarihi "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak ilan edildi. Kabul edildiği dönemde meslektaşlarımıza önemli sosyal güvenceler getiren ve çalışma şartlarında iyileştirmeler sağlayan yasa, ne yazık ki daha sonraki dönemde sürekli aşındırılarak işlemez hale getirildi. 1961 yılında sağlanan haklar meslektaşlarımızdan bir bir geri alındı. 10 Ocak 1961'in aksine, günümüzde gazetecilerin iş güvenliği ve çalışma koşullarının çağın gereklerine uygun olduğundan söz edebilmek mümkün değildir. Bugün meslektaşlarımız sosyal güvenlikten yoksun, toplu sözleşmesiz ve geleceği belirsiz bir yaşamaya mahkûm edildi. 2008 yılında yapılan düzenleme ise, meslektaşlarımızın yıpranma hakkına da darbe vurdu. Gerektiğinde canını ortaya koyarak her türlü zor şartta görev yapan meslektaşlarımızın yıpranma hakkı, tüm karşı çıkışımıza rağmen elimizden alındı. Yasanın çıktığı günden bu yana yapılan değişikliklerle, kıvanç duyulması gereken bir bayram kalmadığından, basın çalışanlarının iş ve sosyal güvencelerinin teminat altına alınmasını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 10 Ocak'ları bayram değil, "Dayanışma Günü" olarak değerlendireceğiz" dedi.
212 sayılı kanun işlemez hale geldiğinden, 5953 sayılı, "Basında Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun"un günümüz şartlarına uyarlanarak gazetecilerin lehine yeniden düzenlenmesini isteyen Kolaylı, "Önümüzdeki dönemde, 5953 sayılı kanunun ve yıpranma hakkının basın çalışanlarına yeniden verecek şekilde düzenlenmesi için mücadele edeceğiz. Tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Basın Emekçileri Dayanışma Günü'nü kutlar, basın bayramını gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ulaşmak umuduyla saygı ve sevgilerimi sunarım." diye konuştu.
(MŞ)

09.01.2013 12:38:50 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT