1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kocaeli'de Mezbaha Personeline Zoonoz Semineri

Kocaeli'de Mezbaha Personeline Zoonoz Semineri

Kocaelide Mezbaha Personeline Zoonoz Semineri
A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi doğal koşullarda insanlardan hayvanlara hayvanlardan da insanlara geçebilen Zoonoz hastalıkları hakkında seminer düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Merkezi'

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi doğal koşullarda insanlardan hayvanlara hayvanlardan da insanlara geçebilen Zoonoz hastalıkları hakkında seminer düzenledi.
Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Merkezi'nde gerçekleştirilen seminerde Zoonoz hastalıkları hakkında önemli bilgiler verildi. Dünyada 200'den fazla Zoonoz hastalıkları bulunduğu bilgisinin verildiği seminerde ülkemizde ise çeşitli zaman aralıklarında çoğu sığır, koyun, keçi ve kanatlılar aracılığıyla olmak üzere 40 civarında Zoonoz hastalık gündemde olduğu anlatıldı. Brucelloz, Tüberküloz, Kuduz gibi hastalıkların ortak adı olarak adlandırılan Zoonoz rahatsızlıklarının Bakteri, Virüs ve Parazitler ile oluştuğu bilgisi verildi. Deri, Solunum, Sindirim yolu ile hastalıkların bulaştıklarının aktarıldığı seminerde Genel hijyen kurallarına uymak, el temizliğine önem göstermek, Veteriner Hekim kontrolünden geçmemiş hayvansal ürünleri ve sakatatları yememek gibi önlemlerin alınmasının bu tarz rahatsızlıklara yakalanma riskini azalttığı aktarıldı.
(MA)

23.12.2012 13:32:45 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT