1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Koç; "çalışma Hayatının Dışına İtilen Başörtülü Kadınlara Özgürlük İstiyoruz"

Koç; "çalışma Hayatının Dışına İtilen Başörtülü Kadınlara Özgürlük İstiyoruz"

Koç; çalışma Hayatının Dışına İtilen Başörtülü Kadınlara Özgürlük İstiyoruz
A+A-

Eğitim-BirSen Kırklareli Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Nedime Koç "her insanın vazgeçilmez, devredilmez, dokunulmaz temel hak ve hürriyetlerinden olan, çalışma hayatında yer almamızı, seçilme hakk

Eğitim-BirSen Kırklareli Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Nedime Koç "her insanın vazgeçilmez, devredilmez, dokunulmaz temel hak ve hürriyetlerinden olan, çalışma hayatında yer almamızı, seçilme hakkımızı kullanmamızı yasaklayanları, halkın tasfiye etmiş olmasına rağmen zihniyetlerinin hayatımıza hala yön vermesini protesto etmek bu ülkeyi bizim için yaşanmaz kılan yasakların kaldırılması talebimizi haykırmak için topladık" dedi.
Eğitim-BirSen Kırklareli Şubesi Kadınlar Komisyonu üyeleri Şevket Dingiloğlu Parkında basın açıklaması yaptı.
Komisyon adına basın açıklamasını okuyan komisyon başkanı Koç;
" Biz gerçek anlamda özgür bir toplumda düşünce ve inançlardaki çeşitliliğin, fikirlerin zenginlik olduğuna inanıyoruz. Bunun için hiçbir otoritenin toplumsal dokuya müdahale etmemesi, insanları ötekileştirmemesi gerektiğine inanıyor, çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istiyoruz. Biz eşitlikten, insanların kategorize edilmemesini, başarılı olmak için fırsat ve imkânların herkese eşit bir şekilde sunulmasını anlıyoruz. Devletin bütün vatandaşlarının meşru haklarını iade etmesini, özde ve sözde vatandaş ayrımına bir an önce son verilmesinin istiyoruz. Biz adaletin ödül ve ceza dağıtımıyla ilgili olduğuna, bunun için de her insana hak ettiği şeylerin verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Biz adaletin sadece maddi olgularla sınırlı olmadığını düşünüyor, adaletin de özgürlük ve tüm insan hakları gibi dağıtılmasının mümkün olduğunu biliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı yeni yayımladığı öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğinde başörtüsünü sadece imam hatiplerde ve Kuran-ı Kerim dersi ile sınırlanmıştır. Biz yasaklar kalksın derken yasağı meşrulaştıran bu yaklaşımı da asla kabul etmiyoruz. Bakanlık bu defoyu tez elden ortadan kaldırmalı, ders merkezli hak kullanımı ayıbından bir an önce kurtulmalıdır" dedi. Basın açıklamasından sonra grup olaysız bir şekilde dağıldı.

10.12.2012 16:56:22 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT