1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kktc'nin Önde Gelen İsimlerinden Arif Hasan Tahsin Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kktc'nin Önde Gelen İsimlerinden Arif Hasan Tahsin Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kktcnin Önde Gelen İsimlerinden Arif Hasan Tahsin Son Yolculuğuna Uğurlandı
A+A-

KKTC'nin önde gelen isimlerinden öğretmen, sendikacı, kurucu meclis üyesi, gazeteci, yazar Arif Hasan Tahsin, son yolculuğuna uğurlanıyor. Dün akşam hayatını kaybeden Tahsin, Türk Mukavemet Teşkila

KKTC'nin önde gelen isimlerinden öğretmen, sendikacı, kurucu meclis üyesi, gazeteci, yazar Arif Hasan Tahsin, son yolculuğuna uğurlanıyor.
Dün akşam hayatını kaybeden Tahsin, Türk Mukavemet Teşkilatının da üyesiydi. Tahsin, 1963'te, Girne yakınlarındaki Lapta'da öğretmenlik yaptığı sırada Rumların saldırıları nedeniyle 50 direnişçi ile St. Hiarion bölgesinde dağa çıktı ve direnişe devam etti. Tahsin, bölgesini Ruma teslim etmeyen komutan olarak anıldı.
800 kişiye ulaşan Boğaz Sancağı'nın nüvesini teşkil eden bu birlik 1974 Barış Harekatı'nda da kritik görevler üstlendi.
"Arif Hoca" olarak tanınan Arif Hasan Tahsin için, bugün kurucularından olduğu Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası önünde tören düzenlendi.
Kuzey ve Güney Kıbrıs'tan çok sayıda kişinin katıldığı törende KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, mücadele arkadaşlarından Turgut Afşaroğlu konuşma yaptı. Aralarında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın gönderdiği çelenklerin de bulunduğu törenden sonra Arif Hasan Tahsin'in vasiyeti üzerine KTÖS bayrağına sarılı tabutu omuzlarda Girne Kapısı'na kadar taşındı.
KTÖS önündeki törende, muhalif kişiliği ile de tanınan Arif Hasan Tahsin'in en sevdiği türkü olduğu belirtilen Barış Manço'nun "Gesi Bağları" türküsü de çalındı.Konuşmalar sırasında Türkiye karşıtı bir kişi tarafından "has..... "şeklinde ı slogan atılması dikkat çekti...
Yüzlerce kişi de Tahsin'in tabutuyla birlikte Girne Kapısı'na doğru yürüdü. Cenaze buradan yine vasiyetine uygun olarak herhangi bir dini tören yapılmadan Lefkoşa Mezarlığı'nda toprağa verildi.
(ÖK-ÖK-D)

13.12.2012 17:36:14 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT