1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kktc'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, Ölümünün 1. Yılında Başkent'te Anıldı

Kktc'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, Ölümünün 1. Yılında Başkent'te Anıldı

Kktcnin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, Ölümünün 1. Yılında Başkentte Anıldı
A+A-

KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ölümünün 1. yıldönümünde Ankara'da düzenlenen törenle anıldı. KKTC Ankara Büyükelçiliği'nde bu sabah düzenlenen törenle, KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Den

KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ölümünün 1. yıldönümünde Ankara'da düzenlenen törenle anıldı.
KKTC Ankara Büyükelçiliği'nde bu sabah düzenlenen törenle, KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıslı Türklerin lideri Dr. Fazıl Küçük ölümlerinin yıldönümlerinde anıldı. Anma töreninin ardından Yenimahalle Belediyesi tarafından yaptırılan ve liderlerin adını taşıyan parklarda 2 ayrı tören düzenlendi.
Ankara Yaşamkent'teki Dr. Fazıl Küçük Parkı'nda düzenlenen ilk törende konuşma yapan Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Ahmet Göksan, "Liderimiz Dr. Fazıl Küçük Kıbrıs Türk Toplumunu cemaat statüsünden çıkarıp Türklük bilinci verdiği için kendisini saygı ve minnetle anıyoruz. Dr. Fazıl Küçük'le başlayan mücadele Rauf Denktaş'la devam etmiştir. Bizler de bu mücadeleyi Kıbrıs Türk Kültür Derneği olarak üstlendik, bu işi sonuna kadar götürmek niyetindeyiz" dedi.
KKTC Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Mustafa Üzümcüoğlu ise, iki liderin yaptıkları hizmetlerle bugünlere ulaşıldığını belirterek, "Onların ışığında aynı yolda ilerliyoruz" şeklinde konuştu.
KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş adına yapılan parkta Denktaş'ın heykeli önünde düzenlenen anma töreninde konuşma yapan Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Göksan, "Rauf Denktaş dediğiniz zaman karşılığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. Biz kendisine güzel bir cumhuriyet kurduğu için şükranlarımızı sunuyoruz. Cumhuriyetimizi koruyup kollamaya hak ettiği yere ulaştırmak için hep beraber çalışacağız" diye konuştu.
Türkiye Emekli Subaylar Derneği adına konuşan Emekli Albay Rafet Yavuz da, her iki lideri saygı ve minnetle anarak konuşmasına başladı. Yavuz, "Kıbrıs Türkünün yapmış olduğu mücadeleyi başarıyla sonuçlandıran ve orada Kıbrıs Türkünün bağımsızlığını kazanmasını sağlayan büyüklerimizi saygıyla anmak yeni nesillerinde aynı azim ve kararlılıkla bu mücadeleyi sürdürmeleri gerekmektedir" ifadesini kullandı.
KKTC Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Üzümcüoğlu, Denktaş'ın anma töreninde yaptığı konuşmada, Denktaş'ın 'egemenlik vatan' diyerek kendilerine yol gösterici olduğunu söyledi.
Kıbrıs liderlerinin anıldığı törene KKTC Ankara Askeri Ataşeliği adına Askeri Ataşe Yardımcısı Yarbay Taner Polat da katıldı.
(PS-ÖZ-Y)

15.01.2013 18:16:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT