1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kktc Maliye Bakanı Ersin Tatar Hatay'dan Ayrıldı

Kktc Maliye Bakanı Ersin Tatar Hatay'dan Ayrıldı

Kktc Maliye Bakanı Ersin Tatar Hataydan Ayrıldı
A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanı Ersin Tatar, ziyaret ve incelemelerde bulunduğu Hatay'dan ayrıldı. Bakan Tatar, hoşgörü, barış ve kardeşlik şehri Hatay'ın bu yönüyle dünyaya barış ve karde

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanı Ersin Tatar, ziyaret ve incelemelerde bulunduğu Hatay'dan ayrıldı. Bakan Tatar, hoşgörü, barış ve kardeşlik şehri Hatay'ın bu yönüyle dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verdiğini söyledi.
Hatay'da başta valilik ve belediye olmak üzere birçok resmi kurumu ziyaret eden Bakan Tatar, Lefkoşa'da hayatını kaybeden Hataylılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Atlar'ın Reyhanlı ilçesindeki ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne hareket etmeden önce havaalanında ziyaretler ve incelemeleri hakkında bilgiler veren Tatar, Hatay ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında çok sıkı bir ilişki olduğunu, bu ilişkinin ne kadar güçlü olduğunu ziyaretleri sırasında da bizzat yaşadığını söyledi.
Hoşgörü, barış ve kardeşlik şehri Hatay'da Noel Bayramını kutlayan Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı'yı da ziyaret ederek vatandaşların bayramını kutladıklarını ve sohbet ettiklerini belirten Tatar, Hatay'ın bu yönüyle dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verdiğini aktardı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki üniversitelerde çok sayıda Hataylı öğrencinin öğrenim gördüğünü de hatırlatan Tatar, 'Biz daha çok Hataylı öğrenciyi okullarımızda görmek istiyoruz. Tamam şu anda okullarımızdaki Hataylı öğrenci sayısı fazla ama bizim amacımız bu kadar iyi ilişkiler içinde olduğumuz bir şehirle bağlantılarımızı daha da güçlendirmek' diye konuştu.
Ömrünü Kuzey Kıbrıs'la Hatay arasındaki bağları güçlendirmeye harcamış olan ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Kıbrıs Hataylılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Atar'ın ailesine taziye ziyaretinde bulunduğunu da sözlerine ekleyen Tatar, 'Ömrünün 30 yılını Hatay'la Kıbrıs arasındaki ilişkiler için harcayan merhum Abdullah abimizin ailesine taziye ziyaretinde de bulunduk" dedi.
Hatay'dan çok güzel anılarla ayrıldığını ve tüm Kıbrıs halkına selam götürdüğünü söyleyen Tatar, Hatay'da çok sıcak bir ortam bulduğunu, bu sıcaklığın meyvesi olarak da Hatay ile KKTC arasındaki ilişkileri daha da artırmak için çalışacaklarını ifade etti.
Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yelkaya da yaptığı açıklamada, "Kıbrıs ile Hatay arasında her zaman bir köprü oluştu. Artık ilişkilerimiz o kadar gelişti, evlilikler bile oluyor. Hatay ve Kıbrıs halkı her zaman birbirini kucaklıyor" diye konuştu.
(ADM-ÖK-Y)

06.01.2013 16:16:45 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT