1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KJA Van Bileşenleri siyasi tutuklulara özgürlük istedi

KJA Van Bileşenleri siyasi tutuklulara özgürlük istedi

KJA Van Bileşenleri siyasi tutuklulara özgürlük istedi
A+A-

KJA Van Bileşenleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği basın açıklamasıyla başta tutuklu kadın belediye eşbaşkanları olmak üzere tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep etti.

Edremit Belediyesi tarafından her hafta 'İrademe Dokunma ' şiarıyla düzenlenen basın açıklaması,  28. haftasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla KJA Van Bileşenleri tarafından yapıldı.  Edremit Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasına KJA aktivistleri, DBP Van İl Eş Başkanı Caziye Duman, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer, Edremit Belediye Eş Başkan Vekili Nurhayat Çelik, HDP-DBP Tuşba, İpekyolu, Edremit ilçe eş başkanları ve yöneticileri, Barış Anneleri İnsiyatifi, MEYA-DER, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), İpekyolu Belediyesi eş başkan yardımcıları ve kadın çalışanlarının yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Kadınların düzenlediği açıklamayı katılanlar adına KJA Aktivisti Hatice Akdağ yaptı. Başta Edremit Belediyesi Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin olmak üzere tutuklu bulunan tüm belediye eş başkanların hukuksuz bir şekilde tutuklandığını belirten Akdağ, Çetin'in tutukluluğu üzerinden 196 gün geçmesine rağmen hala bir iddianamenin hazırlanmamış olmasının bunun bir ispatı olduğu ifade etti.

'Her gün kadın cinayetleri alenen işlenmekte '

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de her gün kadın cinayetlerinin alenen işlendiğine dikkat çeken Akdağ açıklamasında devamla  "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü karşılarken; hala dünyanın birçok yerinde her gün yüzlerce kadın katledilmekte. Aynı kadın katliamları Türkiye'de de tüm korkunçluğuyla her gün gerçekleştirilmektedir. " dedi.

'Direnişin sembolü Kürt kadınları bilinçli hedef alınmaktadır '

Bölgede süren çatışmalı ortamda kadınların bilinçli bir şekilde hedef alındığının altını çizen Akdağ " Bölgede yürütülen ve son dönemlerde oldukça yoğunluk kazanan savaş ortamıyla beraber abluka altına alınan yerleşim yerlerinde direnişin sembolü olan Kürt kadınlarına dönük de paramilliter güçlerin eliyle bir vahşet uygulanmaktadır. Ekin Van şahsında kurşunlanmış cansız bedenleri çıplak bir şekilde teşhir ederek; kadının bedenini kirli savaşlarının bir aygıtı haline getirmek isteyen gerici yobaz  zihniyet, Cizre'de yaşlı Kürt kadını Taybet İnan adındaki anneyi katlederek bir hafta sokak ortasında cenazesine işkence edip Kürt halkına ve kadına olan bakış açısını bir kez daha ortaya koymuştur.

'Kürt kadınları mücadelenin öncüsü olmayı sürdürecektir '

Akdağ açıklamasında devamla " Özgürlük mücadelesinin yükseldiği her alanda kadına yönelimi öncelikli hedefleri arasına koyan karanlık güçler bu gün abluka altındaki bir çok kentte kadınları katlederek bedenlerine işkence ederek teşhir etmek gibi canice bir tutum içerisindedir. Bizler Kürt kadınları olarak her zaman olduğu gibi mücadelenin öncüsü olmayı sürdüreceğiz ve dünyanın her yerindeki kadın katliamlarına dur diyeceğiz. Bu temelde bölgede süren çatışmalı ortamın, katliamların bir an önce son bulmasını talep ederken; kadın katliamlarının son bulmasını ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nünde hukuksuz bir şekilde cezaevlerinde tutulan tüm kadınların ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılma talep ediyoruz. " dedi.

Basın açıklaması 'Jin jîyan azadî ' sloganlarıyla sona erdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT