1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kızıltepe'de 'adem' Kuruldu

Kızıltepe'de 'adem' Kuruldu

Kızıltepede adem Kuruldu
A+A-

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) bünyesinde, Aile Danışma Merkezi (ADEM) kuruldu. Kızıltepe'de eski çarşı karakolu olarak uzun yıllar faaliyet g

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) bünyesinde, Aile Danışma Merkezi (ADEM) kuruldu.
Kızıltepe'de eski çarşı karakolu olarak uzun yıllar faaliyet gösterilen bina, yapılan restorasyon ve tadilat çalışmalarının ardından kaymakamlıkça ADEM olarak hizmet vermeye başladı. Merkezde, kadınların sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunacak kurslar açılırken, kadınlara; toplumdaki yerleri, sosyal hakları ve sosyal gelişimini sağlayacak eğitim ve seminerler veriliyor. ADEM Müdürü Naciye Yıldırım, yeni açılmış olmasına karşın yöre kadınlarının açılan ve açılması planlanan kurslara isimlerini yazdırmak için adeta birbirleriyle yarıştıklarının altını çizdi. Yıldırım, merkezde kadınların sosyal hayata kazandırılması için gayret sarf ettiklerini belirterek, "Hanımlarımızın ve kızlarımızın evde geçirdikleri boş vakitlerini değerlendirebilecekleri çok önemli ve verimli bir merkez burası. Burada açılan kuaförlük, bilgisayar, dikiş nakış, el becerileri okuma yazma ve daha birçok alanda açılan kurslarda hanımlarımız hem kendi el becerilerini geliştiriyor, hem de ileride aile ekonomisine katkıda bulunabilecek meslek alanlarında kendilerini geliştirebiliyorlar. Bunun yanında hanımlarımıza verilen seminerlerde kadının toplumdaki statüsü, hakları, sağlık ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunacak seminerler veriliyor. Ayrıca hanımlarımızın ders saatleri dışında kalan boş zamanları için de gerekli bütün olanaklar seferber edilmiş. Çay ve dinlenme odalarımızın yanında hanımlarımızla birlikte merkeze gelen çocuklarımız için de gerekli düzenlemeler yapılmış, anaokulu ve oyun parkımız da çocuklarımızın hizmetindedir" dedi.
ADEM'de açılan kurslara toplamda 106 kadının devam ettiğini kaydeden Yıldırım, açılması planlanan kurslara şimdiden kayıt yapan kadınların sayısının her geçen gün arttığını sözlerine ekledi.
ADEM'de açılan dikiş-nakış kursuna devam eden Emine Erbey adlı kadın ise, açılan kursta dikiş nakış öğrenmeye çalıştığını söyleyerek, "Evde kalan boş zamanlarımı açılan kurslarda değerlendirmeye çalışıyorum. Ovarlık, kesim ve dikiş konusunda hocalarımız bizi geliştiriyor. Buradan öğreneceklerimizle bundan sonra aile bütçeme katkıda bulunmak üzere, mahalle arasında bir terzi dükkanı açmayı düşünüyorum" diye konuştu.
(İA-YRT-SO-Y)

09.02.2013 11:40:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT