1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kızıltepe Zahireciler Derneği'nden Tüike Tepki

Kızıltepe Zahireciler Derneği'nden Tüike Tepki

Kızıltepe Zahireciler Derneğinden Tüike Tepki
A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan tahıl üretim miktarları verilerine tepki gösteren Mardin'in Kızıltepe İlçe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, çiftçilerin adeta cezala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan tahıl üretim miktarları verilerine tepki gösteren Mardin'in Kızıltepe İlçe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, çiftçilerin adeta cezalandırıldığını söyledi.
Toplumun ilgili tüm kesimleri tarımda verimliliğin artırılmasını istediklerini belirten Şerif Öter, devletin, tarım politikasının verimliliğini artırmak üreticiyi desteklemek ve teşvik etmek amacıyla her sene ürün desteklemeleri verildiğini belirtti. TÜİK'in gerçek üretim miktarlarının çok altında rakamlar belirlediğini savunan Öter, bu durumun çiftçileri büyük zarara uğrattığını ifade etti. Öter, "Mezopotamya havzasının verimli toprakların merkezinde bulunan Kızıltepe Ovası ürün verimliliği noktasında ülke ve bölge standartları üzerinde olduğu herkesçe bilinmektedir. Kızıltepe Ovası'ndaki çiftçilerin yüzde 85'i kendi imkanlarıyla kazdıkları artezyen kuyular sayesinde sulu tarım yapmakta ve yüksek verim almaktadırlar. Bu durumda çiftçilerimizin ödüllendirilmesi gerekirken fazla üretim gerçekleştirdikleri için neredeyse TÜİK tarafından cezalandırılmak isteniyor. Sulu ekimde dönümde 600 ile 800 kilogram buğday, 1 ton ile 1 ton 200 kilogram mısır üreten çiftçi, TÜİK'in masa başında tespit ettiği rakamlara göre sulu buğdayda 475 kilogram, mısır için 762 kilogram olarak belirlenmiş. Bu durumda çiftçilerimizin emekle ürettiği ürünün yaklaşık yüzde 25'i prim desteğinden mahrum bırakıldığı gibi, 2012 yılı için hakları olan, kendilerine tanınan ürün destekleme miktarlarına göre faturalandırarak devlete ödedikleri yüzde 2 stopaj vergisiyle ayrıca zarara uğratılmıştır. Velinimetimiz olan çiftçilerimize ödenen üç kuruşa göz dikmek dünyada Çin'den sonra en çok büyüyen ekonomiye sahip ve İMF'ye borç para veren hükümetimize yakışmıyor. Bu durumun en kısa zamanda düzeltileceğine olan inancımızla her zaman çiftçilerimizin hizmetinde olacağımızı ve haklarını aramak için Ziraat Odamızın alacağı her kararın destekçisi olduğumuzu bilinmesini istiyoruz" dedi.
(İA-YRT-AKK-Y)

10.01.2013 11:25:01 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT