1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kızıltepe Hem Binasında Modernizasyon Çalışmaları

Kızıltepe Hem Binasında Modernizasyon Çalışmaları

Kızıltepe Hem Binasında Modernizasyon Çalışmaları
A+A-

Mardin'in Kızıltepe İlçe Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü Mehmet Hadi Gökdemir, merkez binayı modern bir bina yapma gayreti içinde olduklarını söyledi. Gökdemir, merkez binadaki toplantı salonunun ze

Mardin'in Kızıltepe İlçe Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü Mehmet Hadi Gökdemir, merkez binayı modern bir bina yapma gayreti içinde olduklarını söyledi.
Gökdemir, merkez binadaki toplantı salonunun zeminini, ses sistemini, koltuklarını yenilediklerini belirtti. Modern kuaför salonu gibi sınıflar açtıklarını ifade eden Gökdemir, şu an için 32 farklı kurslarının bulunduğunu kaydetti. İstek oldukça açılabilecek 176 adet program ile 650 kurs türünün bulunduğunu dile getiren Gökdemir, 2012-2013 eğitim öğretim yılında 175 tane kursun açıldığını, bu kurslarda toplam 3 bin 50 vatandaşın yararlandığını bildirdi. Bu kurslarda 737 erkek ve 2 bin 218 kadın yararlandığını aktaran Gökdemir, katılım olarak bayanların erkekleri geçtiğini anlattı. Gökdemir, "Üzülerek söylemek gerekirse okuma yazma oranında kadınlar erkeklerin çok gerisinde kalmış. 2011 yılı itibari ile 193 tane kurs açılmış olup bu kurslara 466 kadın ve 697 erkek katılmıştır. TÜİK 2011 verilerine göre 3 bin 703 vatandaşımız halen okuma yazma bilmemektedir. Ayrıca Mardin'de bir ilke imza atarak işitme engelli vatandaşlarımıza okuma yazma kursları açtık ve halen bu kurslar devam etmektedir. Açtığımız kursların tamamı ücretli olmayıp bu kurslardan okuma yazma kurslarına katılmak için ilköğretim çağının dışına çıkmış olmak şartı bulunmaktadır. Diğer kurslarda özellikle meslek edindirme kurslarında ustalık belgesine denk düşenlerde ilköğretim mezunu olma şartı aranmaktadır. kursiyerler ürettikleri fazla ürünlerini kendileri satıyorlar. Ankara'da gerçekleştirilen 'Mardin Tanıtım Günleri' için bize ayrılan standa Kızıltepe Halk Eğitim Merkezi olarak gerçekleştirdiğimiz kurslarla kazandırdığımız becerinin emek ve göz nuruyla yoğrulması sonucunda ortaya çıkan ürünlerimizi sergileme fırsatını bulduk. Gösterilen ilgiden memnun kaldık" dedi.
(İA-YRT-AKK-Y)

10.01.2013 12:02:44 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT