1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Selim Alan'dan Kan Bağışı Çağrısı
Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Selim Alandan Kan Bağışı Çağrısı

Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Selim Alan'dan Kan Bağışı Çağrısı

Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, vatandaşları kan bağışına çağırarak, bazı konularda değerlendirmelerde bulundu. Kan bağışının önemli olduğunu vurgulayan, Dr. Ömer Selim Al

A+A-
Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, vatandaşları kan bağışına çağırarak, bazı konularda değerlendirmelerde bulundu.
Kan bağışının önemli olduğunu vurgulayan, Dr. Ömer Selim Alan, "2012 yılında Zonguldak ve Bartın illerinde bulunan toplam 15 tane hastanemizde özellerde dahil vatandaşların ihtiyacı anında aldığımız gönüllü kan bağışını ulaştırmak koşuluyla yardımcı olmaya çalıştık. 450'yi aşkın gönüllü kan bağışı organizasyonunu gerçekleştirerek, 2 ilimizde 19 bin 719 ünite kan bağışı alarak 1967 yılından kurulan Kızılay Kan Merkezinde hiç ulaşılamayan bir rakama ulaştık. Bundaki en büyük pay sahibi düzenli ve gönüllü arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu aldığımız kanları testlerden geçirdikten sonra ihtiyaç anında vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Bulaşıcı rahatsızlık var mı diye bunu merkez laboratuarında inceleyerek, Hepatit, Aids, Frengi gibi testler uygulayıp, kan gurubu tayinini uygulayıp, kan depomuzda uygun koşullarda saklayıp ihtiyaç anında vatandaşlara ulaştırıyoruz. Gönüllü bir vatandaşın bağışlamış olduğu bir ünite kan bizim için bir hammaddedir. İhtiyaç halinde kendi aracımızla hastaneye götürüyoruz. 2013 senesinde Bartın ilinin kan faaliyetlerini Karabük yürütecek. Vatandaş ihtiyaç halinde sıkıntı yaşamıyor. Kızılay'a gelmesi, ulaşım, maddiyat, evrak gibi sıkıntılarla uğraşmıyor. Hastanedeki yetkili arkadaşlarımız, faks ve telefonla haberleşerek, ihtiyaçlarını, hangi guruptan hangi ürüne ne kadar ihtiyaç varsa bizlere saat 11.00'a kadar bildirmek kaydıyla yardımcı oluyoruz. Ne kadar çok sayımız artsa da, 2005'ten sonra 2012'ye kadar sürekli bir artış içindeyiz. 2005'te 6 bin 500 seviyesindeyken, 19 binleri geçtik. Bu sene hedefimiz ise, 19 bin-20 bin civarıdır. Özellikle kış ayları ve Ramazan ayında kan bağışlarında azalma oluyor. Bu sebeple bütün vatandaşlarımızın bu konuda tekrar bilinçli olmaya davet ediyorum" dedi.
(SA-SA)

21.01.2013 16:11:18 TSI

HABERE YORUM KAT