1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kıyafet Özgürlüğü İçin Kravatlarını Çıkardılar (Fotoğraflı

Kıyafet Özgürlüğü İçin Kravatlarını Çıkardılar (Fotoğraflı

Kıyafet Özgürlüğü İçin Kravatlarını Çıkardılar  (Fotoğraflı
A+A-

Bursalı memurlar, kamuda kıyafet özgürlüğü için kravat çıkarıp imza topladı. Memur-Sen Bursa Şubesi'nin kamuda kılık kıyafet özgürlğü için başlattığı "Özgürlük İçin 10 Milyon İmza" kampanyası Cuma

Bursalı memurlar, kamuda kıyafet özgürlüğü için kravat çıkarıp imza topladı.
Memur-Sen Bursa Şubesi'nin kamuda kılık kıyafet özgürlğü için başlattığı "Özgürlük İçin 10 Milyon İmza" kampanyası Cuma namazı çıkışında da devam etti. Kamu çalışanlarına yönelik uygulanan tek tip kıyafet yönetmeliğine karşı çıkan Memur-Sen üyeleri, Ulucami Orhangazi Parkı önünde stant açarak Bursa halkının da imza kampanyasına destek olması için seslerini duyurdu. Tek tip kıyafet uygulamasını kravatlarını çıkararak protesto eden Memur-Sen Bursa Şubesi Başkanı Numan Şeker, meclisteki vekillerin kendilerini seçen halkın kılık kıyafetine karışmasına anlam veremediklerini söyledi. Kılık-Kıyafet kanununda değişiklik yapılması için TBMM'de çalışmaların başlaması gerektiğini belirtti. Kadınlara uygulanan kıyafet uygulamasını da eleştiren Şeker, "Kadınları eteği, kazağı, eteğinin ve giydiğinin boyu ile uğraşan zihniyetin kalıntıları hala devam etmektedir. Erkeklerin favorilerinin uzunluğundan bıyıklarını nasıl traş edileceğine dair bir kanunu istemiyoruz. 1982 model darbe kalıntısın olan kılık kıyafet yönetmeliğinin değişmesini istiyoruz. Ülkenin hür ve eşit yurttaşları maalesef aynı hakları kullanamıyorlar. Kamu çalışanlarının zorla başörtüsü açtırılmaktadır. Bu uygulama devletin kadınlara psikolojik baskı uyguladığının kanıtıdır. Türkiye bu ayıptan en kısa sürede kurtulmalıdır" dedi.
Başörtüsünün serbest olması gerektiğini belirten Şeker, meclise başörtüsüyle girdiği gerekçesiyle adeta meclisten kapı dışarı edilen Merve Kavakçı'yı örnek gösterdi. İmza kampanyasına katılmak isteyen vatandaşlar da Memur-Sen'in açtığı standa gelerek imza attı.
(ET-

18.01.2013 15:02:38 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT