1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "kivi Üretimi Artıyor Ancak Üretici Sömürülüyor" İddiası

"kivi Üretimi Artıyor Ancak Üretici Sömürülüyor" İddiası

kivi Üretimi Artıyor Ancak Üretici Sömürülüyor İddiası
A+A-

Giresun'un Eynesil ilçesi Ziraat Odası Başkanı Orhan Musaoğlu, Karadeniz Bölgesi'nde kivi üretiminin gün geçtikçe arttığını ancak üreticilerin sömürüldüğünü belirtti. Bölgede fındığa alternatif ola

Giresun'un Eynesil ilçesi Ziraat Odası Başkanı Orhan Musaoğlu, Karadeniz Bölgesi'nde kivi üretiminin gün geçtikçe arttığını ancak üreticilerin sömürüldüğünü belirtti.
Bölgede fındığa alternatif olarak düşünülen kivinin ilgi görmesine rağmen istenilen düzeye ulaştırılamadığını belirten Musaoğlu,".İlçemizde yaklaşık 50 dönüm arazı üzerinde 60-70 aile tarafında kivi üretimi yapılmaktadır. Türkiye'de üretilen kivi ihtiyacı karşılamamaktadır. Buna rağmen kivi üreticileri ürünlerini istediği fiyata satamamaktadır. Perakende olarak 2,53 liradan satılan kivi, marketlerde 4-5 liraya kadar alıcı bulmaktadır. Buna rağmen çiftçinin elinden kivi 1 lira, en çok 1 lira 25 kuruşa alınmaktadır. Yani büyük sermaye tarafından kivi üreticisi sömürülmektedir" dedi.
"Bu çarpık durum ile mücadele etmek ve üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için çiftçilerimizin bir an önce kooperatifleşmesi gerekmektedir" diyen Musaoğlu "Çiftçilerimizin bilinçlenerek örgütlenmesi şarttır. Ayrıca ilçemizde yâda bölgemizde bir soğuk hava deposo kurulmalıdır. Soğuk hava deposu olması halinde çiftçilerimiz ürünlerini çabuk elden çıkarmak yerine istediği sürede satış yapabileceği için kontrolü ele almış olacaktır. Böylelikle bizler ürünlerimizi toptancının ayağına götürerek değil, onlar bizim ayağımıza gelerek bizim, istediğimiz fiyattan kivilerimizi almak durumunda olacaklardır. Aksi halde çiftçilerimizin sömürülmesi devam edecektir" şeklinde konuştu.
(AC-ÖS-Y)

25.01.2013 14:37:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT