1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kışanak: Uzun tutukluluk süresi hak ihlalidir

Kışanak: Uzun tutukluluk süresi hak ihlalidir

Kışanak: Uzun tutukluluk süresi hak ihlalidir
A+A-

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK ana davasının duruşmasına başlandı.

Duruşmayı izlemek için adliye binasına gelen BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, KCK davası sanıklarının uzun tutukluluk süresine dikkat çekerek, bunun bir hak ihlali olduğunu ve tutukluların serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

KCK operasyonları kapsamında tutuklanan ve aralarında belediye başkanlarının da yer aldığı 92'si tutuklu 175 kişinin yargılandığı KCK ana davasının 60. duruşması bugün başladı. 5 gün sürecek olan davayı izlemek üzere Diyarbakır Adliyesi'ne gelen BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, gazetecilere açıklamada bulundu. Kışanak, KCK tutuklularının serbest bırakılması gerektiğini ifade ederek, uzun tutukluluk süresinin hak ihlali olduğunu söyledi.

Kışanak, "Biz her zaman adaletin, hukukun gerektiği şeylerin yapılmasını bekliyoruz. Adalet, hukuk gösteriyor ki uzun tutukluluk süresi bir hak ihlalidir. Buna derhal son vermesi gerekiyor. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar normal bir hukuk kararıydı. Tutukluluk bir istisnadır. Ama bizde süreklilik haline geldi. Hatta cezalandırma haline geldi. Uzun tutukluluk süresi tam bir hak ihlali durumundadır.
Anayasa Mahkemesi'nin verdiği son kararlarla artık yerel mahkemelerin bunu dikkate alması gerektiren gelişmeler olmuştur. Bugünkü duruşmadan umuyoruz ki, 4 yıla aşkın bir zamandır tutuklu olan arkadaşlarımızın serbest bırakılması yönünde bir karar çıksın. Normal olması gereken de budur. Türkiye'nin artık normalleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Asıl problemin bu olduğunu, devletin normal hukuk çerçevesinde hareket etmediğini, bir normalleşme olacaksa bunun hukukta, adalette, devlette olması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle istiyoruz ki, bugün evrensel, normal hukuk kurallarına uyarak adalete uyulacak bir karar verilip, arkadaşlarımız özgürlüğe kavuşurlar” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT