1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. KIŞANAK: “GÖRÜŞMELER SONUÇ DEĞİL BAŞLANGIÇ”

KIŞANAK: “GÖRÜŞMELER SONUÇ DEĞİL BAŞLANGIÇ”

KIŞANAK: “GÖRÜŞMELER SONUÇ DEĞİL BAŞLANGIÇ”
A+A-

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, İmralı görüşmelerinin bir sonuç değil sadece bir başlangıç olduğunu belirterek, \"Biz daha sadece bismillah dedik. Umarım halkımızın da katkısıyla bu süreci resmi müzakerelere dönüştüreceğiz\" dedi.


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Başkanlığı tarafından bir otelde verilen dayanışma gecesine BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, BDP'li Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, BDP Van İl Başkanı Musa İtah, BDP MYK Üyesi Necla Yıldırım, BDP PM Üyesi İhsan Coşkun, BDP'li Belediye Başkanları, STÖ temsilcileri ve iş adamları katıldı. Gecede bir konuşma yapan BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak, büyük fırtınalardan geçerek bugüne ulaştıklarını ifade ederek, “Yaşımızın el verdiğini yaşadık, tanık olduk. Yaşımızın el vermediğini de birinci elden, tanıklarından dinleyerek büyüdük. Şeyh Said’i, Dersim'i, Ağrı’yı, Zilan’ı, Saso’yu ve Halepçe'yi buralarda yaşanan zulmü ya yaşadık, ya da tanık olduk. Derler ki, ‘Kürtler birlik olamaz. Geçmişteki bütün mücadele deneyimlerine bakarak bunu söylerler. Lokal kalır. Sınırlı bir bölgede olur. Öbürü destek vermez. Kürtler birlik olamaz, iki kişi birbirini sevmez. Ya aşiret derler, ya mezhep derler, ya bölge farkı derler, herkes başka bir kulvarda durur’ söylemiydi. Bugün eğer İmralı’da Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan’la devlet görüşüyorsa ve bunu kamuoyuna resmi olarak açıklıyorsa bu halkımızın yürüttüğü büyük onurlu mücadelenin geldiği çok önemli bir aşamadır” dedi.


Barış sürecinden umutlu olduğunu belirten Kışanak, “Herkesin üzerine düşen görevi yaptığı takdirde sürecin ilerleyebileceğini düşünüyorum. Şimdi müzakerelere başlanma aşamasındayız. Görüşmeler yapılıyor. Biz BDP olarak bunu ilerletmek istiyoruz. Bunu bir resmi müzakere sürecine dönüştürmek istiyoruz. Müzakere sürecinin mekanizmaları kurulursa ilkeleri sağlıklı olarak tespit edilirse, komisyonları kurulları oluşturulabilirse bu konuda parlamento görevini yaparsa, hükümet atması gereken adımları atarsa, biz de atmamız gereken adımları atarak bu süreci ilerleteceğiz. Ne diyorlar bize daha bismillah başlıyoruz. Ama birileri sanki daha başladığımız yerde bitiriyormuşuz gibi bakıyor. Oysa biten bir şey yok. Ben kişisel olarak umutluyum. Bu süreci başarı ile yürütebiliriz. Yeter ki iş oldu bitti havasına kapılıp 'Nasılsa birileri barışı getiriyor, yarın hepimiz rahata kavuşacağız' diye bir kolaycılığa kimse kaçmasın. Bu ülkeyi, halkımızı en başta da evlatlarını yitiren analarımızı onurlu bir barışla buluşturabiliriz. Bunun sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Bunun sorumluluğuyla çalışmalarımıza katılıyoruz" şeklinde konuştu.


Kışanak'ın konuşmasının ardından gece sona erdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT