1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "kış Geldi, Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye" Kampanyası

"kış Geldi, Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye" Kampanyası

kış Geldi, Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye Kampanyası
A+A-

Suriye'de yaşanan insanlık dramı için STK'lar tarafından başlatılan ve AFAD, Kızılay, Diyanet Vakfı'nın destek verdiği "Kış geldi, Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyasında yapılan yardım mi

Suriye'de yaşanan insanlık dramı için STK'lar tarafından başlatılan ve AFAD, Kızılay, Diyanet Vakfı'nın destek verdiği "Kış geldi, Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyasında yapılan yardım miktarı STK'lar ekseninde 151 milyona, AFAD, Diyanet Vakfı, Kızılay hesaplarındaki toplam miktar ise 19 milyon 123 bin 464 liraya ulaştı.
AFAD Başkanı Fuat Oktay'ın başkanlığında STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda, "Kış geldi, Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyası değerlendirildi. AFAD, Kızılay ve Diyanet Vakfı'nın STK inisiyatifi ile başlatılan "Kış geldi, Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyasının kolaylaştırıcı unsunu olduğunu söyleyen AFAD Başkanı Fuat Oktay, bugün itibariyle Türkiye'deki kamplarda bulunan Suriyelilerin sayısının 182 bin 900 rakamına ulaştığını, kampların dışındakilerle birlikte Türkiye'de toplam yaklaşık 300 bin civarında Suriyelinin misafir edildiğini belirtti. Özellikle kamplarda Türkiye'nin imkanları ve STK'ların imkanları ölçüsünde her tünlü yardımın yapıldığını ifade eden Oktay, misafirperverlik anlamında da ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarının altını çizerek, "Bunu yaparken de asla bir geri dönüşümü anlamında herhangi bir beklentimiz olmadan, her şeyi ile gönlünü, evini, yuvamızı açmamız, bizim tamamen tarihten gelen bir özelliğimiz. Komşumuzda bir sıkıntı var, kapımızı açtık, ekmeğimizi paylaşıyoruz. Arzumuz, mümkün olduğu kadar bir an önce problemin Suriye'de bitiyor olması, bir an önce herkesin kendi evine dönüyor olması. Biz burada ne kadar iyi ev sahipliği yapıyor olursak olalım, tüm misafirlerimizin bir an önce vatanlarına dönmelerini arzu ederiz" ifadelerini kullandı.
"Öncelikli gündemimiz Suriyeli misafirlerimizin Türkiye'ye gelmesi değil, kendi evlerinde kalıyor olmalarını teşvik etmek" diyen Oktay, insani yardım almak için Türkiye tarafına gelen Suriyelilerin Türkiye tarafına gelmeleri yerine yardımların Suriyelilerin ayağına götürülmesini arzu ettiklerini belirtti. Kampanya çerçevesinde toplanan yardımları açıklayan Oktay, "AFAD, Diyanet Vakfı, Kızılay hesaplarındaki toplam miktar 19 milyon 123 bin 464 lira" dedi.
STK'larda toplanan yardımlarla birlikte toplam yardımı uluslararası hukuk çerçevesinde Suriye'deki ihtiyacı olan insanlara ulaştırmanın derdinde olduklarını ifade eden Oktay, bu zamana kadar sıfır noktasında yardım yaptıklarını belirtti. Oktay, şunları söyledi:
"Un yardımlarımız var, bugüne kadar 12 bin ton un Suriye sınırları içine geçti. Bunun Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 50 bin tonluk buğday karşılığındaki unun sınırın karşı tarafına geçirilmesi boyutu vardı. Bunun 5 bin 500 tonu insani yardım olarak ihtiyacı olan Suriyelilere ulaştırılmış durumda. Sıfır noktasındaki yardım boyutunda 6 bin 500 tonluk bir miktar var. STK'ların yaptıkları yardımlar var. Yaklaşık 18 bin günlük kumanyanın karşı tarafa gönderildiğini biliyoruz. Kamplarda 705 bin poliklinik hizmeti verdik bugüne kadar. 111 bin 500 kişinin hastaneye sevki konusu. Günlük ortalama 3 bin 700 poliklinik hizmeti veriyoruz, 17 bin yatan hastası, 10 bin ameliyatı, 2 bin 400 doğumun olduğu bir hizmet veriliyor. Son 1 ay içinde kampların dışında da özellikle sağlık alanında hizmetleri veriyoruz."

"STK'LARIN ULAŞTIĞI RAKAM 151 MİLYON"
Suriye'deki sıkıntılı tablonun Türkiye'nin omuzlarına bir misyon yüklediğini, kamu kuruluşları ve STK'ların güven bir sınav verdiklerini söyleyen İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Ali Kurt ise, "1 Şubat tarihi itibariyle 'Kış geldi, Suriye için bir ekmek, bir battaniye' kampanyasının STK ekseninde ulaştığı rakam 151 milyon lira civarlarında. Bu sadece ulusal boyutta bir kampanya değil, 20'yi aşkın ülkede Türkiye ile eşzamanlı olarak devam eden bir kampanya şekline dönüştü. Daha koordineli, gücümüzü daha ekonomik kullanmak adına marjinal verimliliği yakalayacak noktada böyle bir işbirliğini çok anlamlı buluyoruz. Yakın vadede Suriye ile ilgili ciddi inisiyatifler alıyoruz ama yaşadığımız dünyada sorunlar hiçbir zaman bitmiyor. Bugün itibariyle 300 bin misafiri ağırlıyor olmamızı önemsememiz lazım. Uluslararası toplumun burada iyi bir sınav vermediğini vurgulamamız gerekiyor. Türkiye'nin bugün itibariyle yaptığı yardım 700 milyon lira civarında ama BM standartlarında buna bakılırsa 1.5 milyar doların üzerinde bir rakama tekabül ediyor. Bugüne kadar toplanan uluslararası yardımın 50 milyon lira civarında olduğunu düşünürsek Türk toplumu olarak üstlendiğimiz fedakarlığın hangi boyutta olduğunu daha güzel yorumlayabiliriz" şeklinde konuştu.
(DY-CC-Y)

18.02.2013 12:14:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT