1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kış Ayında Maden Suyu Havuzunda Isındılar

Kış Ayında Maden Suyu Havuzunda Isındılar

Kış Ayında Maden Suyu Havuzunda Isındılar
A+A-

Tokat'ta yazdan kalma havada vatandaşlar 19 derece sıcaklığı bulan doğal mineralli suda havuz keyfi yaptı. Türkiye'de birçok bölgede kış etkisini hissettirirken hava sıcaklıklarını mevsim normaller

Tokat'ta yazdan kalma havada vatandaşlar 19 derece sıcaklığı bulan doğal mineralli suda havuz keyfi yaptı.
Türkiye'de birçok bölgede kış etkisini hissettirirken hava sıcaklıklarını mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Tokat'ta tatil köşelerini aratmayan görüntüler yaşanıyor. Niksar ve Reşadiye ilçeleri arasındaki çam ağaçlarının kapladığı dağın yamaçlarındaki 450 metre derinlikten çıkan maden suyu şifa veriyor. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan havuzlara ulaşmak için ise Kelkit Çayı üzerindeki yaklaşık 50 metre yükseklikte 200 metre uzunluğundaki çelik tellerden yapılan asma yaya köprüsünden geçmek gerekiyor. Pamukkale'yi andıran manzaraların yaşandığı maden suyu kaynağı doğa ile iç içe doyumsuz manzaralar oluşturuyor. Kış aylarında 19 derece sıcaklığa kadar çıkan maden suyundan oluşan suda havuza girenler ise hem havuzda yüzüyor hem de kaynaktan maden suyu içebiliyor.
Reşadiye esnaflarından İsmail Avşar, kış ayında havuza girilebilir sıcaklıktaki suyun birçok rahatsızlığa iyi geldiğini söyledi. Avşar, mide sistemi ve vücut güzelliğine önem verenlerin burayı tercih ettiğini belirterek, "Yurt dışı ve içinde mankenlerde gelip bu suya giriyorlar. Böbrek taşını engelleme noktasında bu suyu içenler faydasını görüyor. Mineralli su ayrıca cilt hastalıklarına da iyi geliyor. Burası mineralli suyun kaynağı olduğu için işletme sahibinin izini ile ücretsiz olarak girilebiliyor" dedi.
Firma yetkililerinden Dursun Erdem ise doğal görünümü yanında şifa veren suyun kemik erimesine içindeki kalsiyum nedeni ile iyi geldiğini kaydetti. Kış ayında suyun 19 derecenin altına düşmediğini ifade eden Erdem, vatandaşları bu doğal güzelliği görmeye davet etti. Havuza girenlerin büyüsen kapılan yerel bir televizyonda program yapımcısı Kamuran Özdemir de kıyafetleri ile kendisini suya bıraktı. Kış ayında farklı bir duygu yaşadığı için mutlu olduğunu ifade eden Özdemir, güzel bir deneyim yaşadığını kaydetti.
(Nİ-SLH-Y)

25.12.2012 14:15:06 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT