1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kırklareli Milletvekili Dibek, "ailede Demokrasi Olmadan Toplumda Da Demokrasi Olmayacaktır" Meltem Kay Kırklareli

Kırklareli Milletvekili Dibek, "ailede Demokrasi Olmadan Toplumda Da Demokrasi Olmayacaktır" Meltem Kay Kırklareli

Kırklareli  Milletvekili Dibek, ailede Demokrasi Olmadan Toplumda Da Demokrasi Olmayacaktır  Meltem Kay    Kırklareli
A+A-

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, kadının insan haklarının toplumsal kalkınma sürecinin temel taşlarından biri olduğunu, ailede demokrasi olmadan toplumda da demokrasi olmayacağını söyledi.Tür

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, kadının insan haklarının toplumsal kalkınma sürecinin temel taşlarından biri olduğunu, ailede demokrasi olmadan toplumda da demokrasi olmayacağını söyledi.
Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 78. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayınlayan Dibek, tüm kadınların Kadın Hakları Günü'nü kutladı.
Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 78. yılını kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Dibek, "Kurtuluş Savaşı sonrasında Cumhuriyetimizin ve CHP'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, savaşın kazanılmasında büyük payı olan Türk kadınına dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının tanınmasını sağlamıştır. İşte, Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu tarih olan 5 Aralık, 1934 yılından bu yana "Kadın Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır" dedi.
Siyasetteki kadın sayısının istenilen düzeyde olmadığını kaydeden Dibek, CHP'nin tüzüğüne koyduğu cinsiyet kotası ile kadınların ilçe yönetiminden, belediyeye ve milletvekilliğine kadar tüm seçimlerde en az yüzde 33 kota uygulamasına başladıklarını söyledi.
Kadınların içinde bulundukları fiili eşitsizğin bir yandan haklarının verilmemesi, diğer yandan da ana gereksinimlerinin hak olarak kabul edilmemesi nedeniyle beslenerek büyüdüğünü öne süren Dibek, "Aile içi şiddet, AKP iktidarı ile tavan yapan eski eş cinayetleri, namus cinayetleri, bekaret kontrolü uygulamalarından dolayı meydana gelen intihar vakaları, işyerinde, sokakta yaşanan cinsel taciz olayları... Sonuçta henüz mevcut durum itibariyle "kadının insan hakları" üzerinde "insan haklarından" farklı olarak ayrı bir vurgulama yapmanın gerekliliği devam ediyor" açıklamasında bulundu.
(MK)

05.12.2012 16:02:48 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT