1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kırıkkale Valiliği Personelinden Kan Kampanyasına Destek

Kırıkkale Valiliği Personelinden Kan Kampanyasına Destek

Kırıkkale Valiliği Personelinden Kan Kampanyasına Destek
A+A-

Kızılay Kan Merkezi Kırıkkale Şubesinin Valilik binasında açtığı kan bağışı kampanyasına katılan Vali Ali Kolat, kampanyaya sadece kamu kurum ve kuruluşlardan değil tüm toplumun destek vermesinin önem

Kızılay Kan Merkezi Kırıkkale Şubesinin Valilik binasında açtığı kan bağışı kampanyasına katılan Vali Ali Kolat, kampanyaya sadece kamu kurum ve kuruluşlardan değil tüm toplumun destek vermesinin önemli olduğunu söyledi.
Kırıkkale Valiliği binasında düzenlenen kan bağışı kampanyasına Kırıkkale Valisi Ali Kolat'ın yanı sıra Kızılay Kırıkkale Şube Başkanı Cengiz Kaplanhan, Kızılay Şube Sekreteri Mehmet Altundağ, Kızılay Kan Merkezi Dr. Yeter Kaplan ve valilik çalışanları katıldı. Kan bağışı kampanyasına katılan Vali Kolat, kan vermenin önemine değindi.
Türk Kızılayı'nın çok önemli bir görevi yürüttüğünü dile getiren Kolat, "Kan'ın temini konusunda tekel konumuna geldi. Bütün hastaneler ve kan ihtiyacı duyan birimlerin kan ihtiyaçlarını Kızılay karşılıyor. Bizlerde buna destek vermemiz gerekir. Bizler Kızılay'ı destekliyoruz. Kırıkkale Valiliği olarak Kan vermeye devam edeceğiz. Kolat, kan vermek isteyenlerin Kızılay Merkezi'nde de kan verebilirle. Sadece kamu kurum ve kuruluşlardan değil Sivil Toplum Kuruluşlarından, Odalardan ve Kırıkkale halkından kan bağışında bulunmaları çok önemli. Kan vermek sağlık demektir' dedi.
Kızılay Kırıkkale Şube Başkanı Cengiz Kaplanhan, 2011 yılında Türkiye genelinde toplanan kan'ın 1 milyon 230 bin ünite olduğunu, 2012 yılında bu kanın 1 milyon 470 bin üniteye çıktığını dile getirdi. Kaplanhan, "Türkiye'nin toplam kan ihtiyacının 1 milyon 800 bin ünite idi. Bu yıl inşallah artış bekliyoruz. Kızılay Türkiye'de tek yetkili kurum konumunda. Kırıkkale Valiliğine teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.
Kan vermenin faydalarını sıralayan Kızılay Kan Merkezi Doktoru Yeter Kaplan ise kanın bütün dokuları beslediğini bu yüzden kanda çıkabilecek bütün aksaklıkların da dokuları etkileyeceğini söyledi. Kaplan, "En önemlisi belirti olarak, tansiyon, şeker yani kronik bütün hastalıkların altyapısında olan bu kan yoluyla engellemiş oluyor. Birinin hayatını kurtarırken kendi hayatımızı da bu şekilde uzatmış oluyoruz. Kan vermek gerçekten sağlıktır" ifadelerini kullandı.
(VY-BÖ)

16.01.2013 15:38:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT