1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kinay'ın 'su Yolu' Projesi, Güneş Enerjisiyle Çalışan Gezi Teknesiyle Start Alıyor

Kinay'ın 'su Yolu' Projesi, Güneş Enerjisiyle Çalışan Gezi Teknesiyle Start Alıyor

Kinayın su Yolu Projesi, Güneş Enerjisiyle Çalışan Gezi Teknesiyle Start Alıyor
A+A-

AK Parti Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Türkiye'de ilk kez güneş enerjisiyle çalışan bir gezi teknesinin Porsuk Barajı'na indirileceğini söyledi. Kinay, vatandaşların Kütahya ve Eskişehir'i su yol

AK Parti Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Türkiye'de ilk kez güneş enerjisiyle çalışan bir gezi teknesinin Porsuk Barajı'na indirileceğini söyledi.
Kinay, vatandaşların Kütahya ve Eskişehir'i su yoluyla da seyehat etmeleri için başlatılan projenin tüm hızıyla devam ettiğini kaydetti.
Kütahya'nın Porsuk Çayı'ndan yeterli derecede istifade edilemediğini ifade eden Milletvekili Kinay, "Porsuk Barajı turizm alanında da istifade edebileceğimiz büyük bir değer. Bu projemizin temel taşlarından birisi. Bir diğer konu ise su sporlarından istifade etmemiz lazım. Geçmişte biliyorsunuz orada İl Özel İdaresi tarafından bir iki bir şeyler yapıldı. Ancak devamı gelmediği ve proje takibi yapılmadığı için öyle kaldı. O noktada çalışmamız var. Eğer gerçekleştirebilirsek Türkiye'de ilk kez güneş enerjisi ile çalışan bir gezi teknesi ilkbaharda indireceğiz oraya. Gezi teknesinin siparişini verdik. Bazıları diyor ya 'hani nerede tekne ?'diye. Biz herkesi davet edeceğiz ve bu lafı söyleyenler inşallah gelirler ve o tekneye binerler. Bu Kütahya için hayal gibi gözüken bir şey ama dünyada bunun çok güzel örnekleri var. Almanya'da su kanalları ile yük taşımacılığı yapılıyor. Türkiye her alanda olduğu gibi bu alanda da geri kalmış. AK Parti döneminde biz bunları tasavvur ediyoruz. Hiç hayal değil bunları yapmak. Membaı Porsuk'ta doğan ve Sakarya'ya dökülen bir nehir var. Bizde bundan istifade edebiliriz. Türkiye'de bunun örnekleri var. Türkiye'nin ilk güneş enerjisi ile çalışan teknesini ve Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın da tasvip ettiği bu tür nehirlerde kullanılmak için yapılmasını öngördüğü gezi teknemizi ilkbaharda suya indirteceğiz" diye konuştu.
(EFE-

30.11.2012 14:36:30 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT