1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu: 'Lozan bu ülkenin tapu senedidir'

Kılıçdaroğlu: 'Lozan bu ülkenin tapu senedidir'

Kılıçdaroğlu: 'Lozan bu ülkenin tapu senedidir'
A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Lozan bu ülkenin tapu senedidir."

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan ile ilgili sözlerine yanıt verdi. Kurmaylarına Lozan konusunda Cumhurbaşkanı’nın 2 ay önce yaptığı konuşmanın hatırlatılması talimatını veren Kılıçdaroğlu, “Halen Lozan’ın, demokrasinin, laikliğin kıymetini anlamadı. Lozan’ı eleştireceğine kendi döneminde Yunan bayrağı çekilen adalara baksın” tepkisini gösterdi.

MYK toplantısında bazı televizyon ve radyoların kapatılmasını da eleştiren CHP Lideri, “Herkes biliyor ki bu radyo ve televizyonların terörle, FETÖ ile alakası yok. Bu kanallar ve radyolar muhalif oldukları için kapatılıyorlar. Türkiye’nin bir an önce normalleşmesi gerekirken, şimdi OHAL’in süresinin uzatılması yanlıştır. Türkiye bunun altından kalkamaz” dedi. Kılıçdaroğlu, resmi Twitter hesabından da Erdoğan’ın sözlerine tepki göstererek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’nın, devletin kuruluşunda büyük katkısı olan bir antlaşmayı zafer olarak görmemesi kabul edilemez. Bu asil millet Lozan zaferine giden yolda gözünü kırpmadan canını feda etmeseydi, şimdi senin Cumhurbaşkanı olduğun bir ülke de olmayacaktı” ifadesini kullandı.

TORUN İNÖNÜ: TAPU SEDEDİ

İSMET İnönü’nün torunu, CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan’la ilgili sözlerine yazılı bir açıklamayla tepki göstererek, “Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir, imzalayanlar için de bir onur belgesidir” dedi. Bilgehan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise “Erdoğan, Meclis açılmadan fabrika ayarlarına döndü” ifadesini kullandı.

Habertürk

A+A-

HABERE YORUM KAT