1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kıbrıs Rum Kilisesi: "kktc'deki Eski Malların Satışı Vatan Hainliğidir" Mesut Günsev Lefkoşa

Kıbrıs Rum Kilisesi: "kktc'deki Eski Malların Satışı Vatan Hainliğidir" Mesut Günsev Lefkoşa

Kıbrıs Rum Kilisesi: kktcdeki Eski Malların Satışı Vatan Hainliğidir  Mesut Günsev  Lefkoşa
A+A-

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi, Sen Sinod Meclisi vasıtasıyla Rumların KKTC'deki eski mallarının satılmasını "vatan hainliği" ilan ederek oy birliğiyle kınamaya karar verdi. Kıbrıs Rum Kesimi'nin en

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi, Sen Sinod Meclisi vasıtasıyla Rumların KKTC'deki eski mallarının satılmasını "vatan hainliği" ilan ederek oy birliğiyle kınamaya karar verdi.
Kıbrıs Rum Kesimi'nin en yüksek tirajlı gazetesi Fileleftheros'un haberine göre, Sen Sinod Meclisi, Salı günü II. Hrisostomos başkanlığındaki toplantısında, Rum basınında yer alan haberler üzerine ele aldığı, Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu'na (TMK) başvurularını "vatan hainliği" ilan etti ve kınamaya karar verdi.
Habere göre Sen Sinod Meclisi ayrıca, Güney Kıbrıs'a büyük miktarda uyuşturucu sokarken yakalanan ve hakkında hem Rum polisi hem de Kilise tarafından soruşturma başlatılan Panayotis Triandafillo isimli din adamıyla ilgili dosyayı kapatma kararı da aldı. Hakkında başka mevzularda da soruşturma yapılan Triandafillo'nun, Kilise'nin ilgili organınca yapılan sorgusu sırasında uyuşturucu sevkiyatı yaptığını kabul ettiğini ve meseleye başka din adamlarının da karıştığını söylediğini hatırlatan gazete, bu kararla Triandafillo'nun temizlenmiş, dosyanın da kapatılmış olduğunu belirtti.
Politis, salı günkü toplantıya Rum Polis Genel Müdürü Mihalis Papageorgiu'nun da çağrıldığını ve kendisiyle arzu edilmeyen durumların önlenmesi ve/veya düzeltilmesi için Kilise'nin ve polisin müdahale edebileceği konuları inceleyecek karma bir komisyon kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını yazdı.
(MG-CTŞ-GS-D)

07.02.2013 17:19:26 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT