1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kıbrıs Rum Kesimi, 'kara Para'ya Karşı Seferberlik Başlatıyor Mesut Günsev Lefkoşa

Kıbrıs Rum Kesimi, 'kara Para'ya Karşı Seferberlik Başlatıyor Mesut Günsev Lefkoşa

Kıbrıs Rum Kesimi, kara Paraya Karşı Seferberlik Başlatıyor  Mesut Günsev  Lefkoşa
A+A-

Kara para aklama konusunda başta Alman siyasiler ve Alman basını olmak üzere Avrupalı ortaklarının sert eleştirilerine maruz kalan Güney Kıbrıs, bu sorunu çözmek için seferberlik başlatıyor. Kıbrıs

Kara para aklama konusunda başta Alman siyasiler ve Alman basını olmak üzere Avrupalı ortaklarının sert eleştirilerine maruz kalan Güney Kıbrıs, bu sorunu çözmek için seferberlik başlatıyor.
Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan gazetelerden Alithia, "Kayıp İtibarı Ararken" başlıklı haberinde, dün toplanan siyasi parti başkan ve/veya temsilcilerinin bir dizi karar aldığını yazdı. Gazete, Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis'in son Avro Grubu toplantısında soru yağmuruna tutulduğu 'kara para aklama' konusunda itibar sorunu yaşadığını ve topun ucunda bulunduğunu, mali yardım talebi AB üyesi ülkelerin ulusal meclislerinde onaya sunulduğunda, bu sorunun önünde engel teşkil edeceğine dikkat çekti.
Habere göre Güney Kıbrıs Meclisi Başkanı Yannakis Omiru, dünkü toplantı sonrasında yaptığı açıklamada siyasi partilerin, AB üyesi ülkelerdeki kendilerine yakın partilerle temasa geçerek Güney Kıbrıs'a yöneltilen suçlamaları çürütmeye çalışacaklarını açıkladı. Omiru, Rum meclisinin 27-28 Ocak'ta Dublin'de gerçekleştirilecek COSAC (AB'ye üye ve aday ülkelerin Meclis Avrupa Konuları Komitesi başkanları toplantısı) ile 28-30 Ocak'ta düzenlenecek Avrupa Parlamento Haftası'na katılmasına da karar verildiğini söyledi.
Haravgi haberi "Kara Para Aklama Konusunda Meclis Seferberliği", Politis ise "Meclis Heyeti İçin Partilerden Başlayalım ve Görelim... Andros Kiprianu Seçimler Öncesinde Kara Para Konusunda Almanya'yı Ziyaret Etmeyi Planlıyor" başlığıyla yansıttı.
(MG-İB-OK-D)

24.01.2013 12:54:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT