1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kgd 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Kgd 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Kgd 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
A+A-

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kamu görevini özveriyle sürdüren bağımsız ve özgür basının, düşünce özgürlüğü

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Kamu görevini özveriyle sürdüren bağımsız ve özgür basının, düşünce özgürlüğünün ve demokrasinin en etkili araçlarından biri olduğunu ifade edilen açıklama şöyle denildi:
"Basın emekçilerinin 1961 yılında çıkarılan 212 Sayılı yasayla önemli haklara kavuşmasından rahatsızlık duyan gazete sahipleri, yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca gazete çıkarmama kararı aldılar. Bu gelişme üzerine gazeteciler, sahip oldukları hakları ve meslek onurunu korumak için mücadele başlattılar ve çeşitli eylemler yaptılar. Gazeteciler, gazete sahiplerinin boykot kararı karşısında sendikanın öncülüğünde 'Basın' adıyla 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini yayınladılar. Bu mücadele tarihi, 1971 yılına kadar 'Basın Bayramı' olarak kutlanmıştır. 1971 yılında gazetecilerin hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle bayram olmaktan çıkarılmış ve bu tarihten itibaren 10 Ocak, 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ancak bugün ülkemizde gazeteciler ve basın özgürlüğü açısından hiç de olumlu gelişmeler yaşanmamaktadır. Gazetecilerin yıpranma paylarının yasadan kaldırılması önemli bir kayıptır. Geride bıraktığımız 2012 yılı, gazeteciler adına 2011 yılından daha kötü bir tablo ortaya çıkarmıştır. Basın özgürlüğünün tam anlamıyla sağlanamadığı ülkelerde demokrasiden söz edilemeyeceği açıktır. Basın özgürlüğünün, halkı aydınlatma ve halkın haber alma özgürlüğünden kaynaklandığı asla unutulmamalı, demokrasinin gelişmesi, halkın haber alma hakkının genişlemesi için basın özgürlüğünün önüne konan tüm engeller kaldırılmalıdır. Karaelmas Gazeteciler Derneği olarak, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı, haklarının genişletildiği, çalışma şartlarının iyileştirildiği aydınlık günlere bir an önce ulaşmayı diliyoruz. Basın ilkelerinden ve meslek etiğinden ayrılmadan, meslek onurunu koruyarak fedakarca çalışan gazetecilerin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz."
Öte yandan Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla Zonguldak Belediye Kültür Merkezi'nde çalışan gazetecilerin fotoğraflarından oluşan sergisinin açılışı ise, 10 Ocak 2013 Perşembe günü saat 12.00'de gerçekleştirilecek.
(OA-OA-Y)

09.01.2013 17:23:35 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT