1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kesk'ten Patriot Kurulumuna Tepki

Kesk'ten Patriot Kurulumuna Tepki

Keskten Patriot Kurulumuna Tepki
A+A-

KESK Van Şubeler Dönem Sözcüsü Abdullatif Tül, Türkiye için barışa en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde Gaziantep, Adana ve Kahramanmaraş gibi yerlere patriot füzelerinin yerleştirilmesinin kaygıları ar

KESK Van Şubeler Dönem Sözcüsü Abdullatif Tül, Türkiye için barışa en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde Gaziantep, Adana ve Kahramanmaraş gibi yerlere patriot füzelerinin yerleştirilmesinin kaygıları arttırdığını söyledi.
Mavi Plaza önünde bir araya gelen KESK üyeleri, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Feqiye Teyran Parkı'na kadar sloganlar eşlinde yürüdü. BDP Van milletvekilleri Özdal Üçer ve Nazmi Gür'ün yanı sıra Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi'nin de aralarında bulunduğu grup adına açıklamayı KESK Dönem Sözcüsü Abdullatif Tül yaptı. Türkiye için barışa en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde Gaziantep, Adana ve Kahramanmaraş gibi yerlere patriot füzelerinin yerleştirilmesinin kaygıları arttırdığını ifade eden Tül, bölgede barışı inşa etme şansı varken patriotlarla koruma olunmayacağını vurguladı. Tül, "ABD hegemonyasında gelişen müdahale nasıl ki önce demokrasi yerleştirme yalanlarıyla geldiyse, AKP'nin işbirlikçiliği de 'Suriye'de baskıcı ve otoriter düzene karşı Suriye halklarının yanında olduğu' yalanlarıyla örülmüştür. Bu yalanların arkasındaki gerçek ise ABD'nin emperyalist politikalarının son halkası Suriye'de yaşanan yıkımdır. Bu yıkım, Suriye halkaların kendi özgür iradeleri ve öz güçleri ile yürütecekleri demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesine yönelik bir müdahaledir. Sömürgecilerin savaş tantanalarına alet olamadan bölgede ve dünyada en derin inançlarımızla savaşa karşı çıkıyoruz. Bu anlamda bugüne kadar siyasi iktidarların Kürt sorunu karşısındaki çözümsüzlük ısrarı demokrasi ve toplumsal barışın önündeki en önemli engellerden biri olmuştur. Dolayısıyla otuz yılı aşkın bir süredir on binlerce insanımızın ölümüne sebep olan Kürt sorununda, barış ve çözüm ortamını tesis etmeye yönelik atılacak her demokratik adımı önemli ve değerli görmekteyiz. Artık silahları susturacak, anaların gözyaşlarını dindirecek bir iklim oluşturulmasında çözümü esas alan bir diyalog zeminini güçlendirmek tarihsel bir sorumluluk olarak görülmeli. Başta hükümet olmak üzere bundan böyle çözümsüzlükle değil, çözümde ısrar edilmelidir. Barış sözcüklerinin yeniden yükseldiği bu dönemde, diyalog sürecini zedeleyecek, umutları yeniden hayal kırıklıklarına dönüştürecek her türlü girişimlerden uzak durulması, bu çabaların geri püskürtülmesi, bu sorumluluğun önemli bir parçasıdır" dedi.
(SER-MSA-AŞ-Y)

21.01.2013 14:59:17 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT