1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kent Müzesi'ne 100 Bin Ziyaretçi

Kent Müzesi'ne 100 Bin Ziyaretçi

Kent Müzesine 100 Bin Ziyaretçi
A+A-

Büyükşehir Belediyesi'nin Kayseri'ye kazandırdığı Kent ve Mimarsinan Müzesi'ne gerek yerli ve yabancı ziyaretçilerin gerekse de Kayserililerin ilgisi, her geçen gün artıyor. Kayseri'nin tarihini, kült

Büyükşehir Belediyesi'nin Kayseri'ye kazandırdığı Kent ve Mimarsinan Müzesi'ne gerek yerli ve yabancı ziyaretçilerin gerekse de Kayserililerin ilgisi, her geçen gün artıyor. Kayseri'nin tarihini, kültürünü, mutfağını yakından tanımak isteyen binlerce kişi, her yıl müzeyi ziyaret ediyor.
Dünyanın sayılı ve Türkiye'nin ilk ve tek dijital müzesi olma özelliğini taşıyan Kent ve Mimarsinan Müzesi hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan, "100 bin kişi, müzecilik anlamında önemli bir sayı. Çünkü Türkiye genelinde müzelere gerekli ilgi olmadığı söylense de, müzecilik gerçek anlamda, Avrupai standartta ve günün şartlarına uygun olarak yapılırsa halk buna ilgi gösteriyor ve takip ediyor. Kayseri Kent ve Mimarsinan Müzesi'nin şuanda bulunduğumuz birinci katı, 400 m²'lik bir alan. Burada 11 farklı ekran var. Bu ekranlar Türkçe ve İngilizce seslendirmeli. Bu ekranlardan şehir hakkında gerekli bilgiyi alabiliyorsunuz. İkinci katta ise hemşehrisi olmaktan gurur duyduğumuz dünyanın yakından tanıdığı Mimar Sinan'ın eserleriyle birlikte anlatıldığı Mimarsinan Müzesi yer alıyor. Burada da 6 farklı ekrandan Mimar Sinan hakkında önemli bilgiler alabiliyor insanlar" diye konuştu.
Müzenin haftanın 7 günü sabah saat 9'dan akşam 6'ya kadar açık olduğuna vurgu yapan Durukan, müzenin ücretsiz olarak gezilebileceğini sözlerine ekledi.
(MFT-AÖ-Y)

13.02.2013 14:18:42 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT