1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KCK'den Cizre Açıklaması: İntikam Katbekat Alınacaktır

KCK'den Cizre Açıklaması: İntikam Katbekat Alınacaktır

KCK'den Cizre Açıklaması: İntikam Katbekat Alınacaktır
A+A-

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Cizre’de yaralıların öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada , “Her şehidimizin intikamı da özgürlük güçlerimizce katbekat alınacaktır” ifadeleri kullanıldı.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Cizre’de yaşananlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada bölgede yaşanan savaşın dünyada görülmemiş bir düzeyde olduğu belirtirken, şehirlerin işgal edildiğine dikkat çekildi. KCK açıklamasında, “Bunun en somut örneği Cizre’de tanklarla, toplarla yıktıkları binalarda yaralanmış insanı katletmeleridir. Net olmayan bilgilere göre son kurşunlarına kadar direnen on gencin şehit düşmesi yanında onlarca yaralının katledildiği bilgisi alınmaktadır. Direnerek, kahramanca şehit düşen ve katledilen yaralı insanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Cizre’de tanklarla, toplarla aylardır mahalleleri bombalayarak çocuk, kadın, yaşlı, genç dahil yüzlerce sivili katleden AKP hükümeti, uluslararası komplonun yıldönümüne birkaç gün kala tank ve topların bombalarıyla yaralanan onlarca insanı da katletmiştir. AKP hükümeti yaralı bu insanları Cizre’deki direnişe destek verdikleri için cezalandırmak istemiştir. Yaralıların bulunduğu yerden alınmasının engellenmesi, bilinen bu binaların bombalanarak yaralıların katledilmesi kesinlikle soykırımcı zihniyetin vahşi bir intikam uygulamasıdır. Ancak şu da çok iyi bilinmeli ki, her şehidimizin intikamı da özgürlük güçlerimizce katbekat alınacaktır” denildi.

'Biz ezerek birlik ve bütünlüğü sağlayacağız diyenlerin Türkiye'de politik geleceği yoktur'

AKP hükümetinin bu bombalamaları bizzat kendi iktidarını bombalamasıdır” denilen açıklamada, “Yaralıları katlederek, kendi iktidarının sonunu getirmiştir. Kürt şehirlerini, kadın, çocuk, yaşlı, genç, sivil-silahlı ayırımı yapmadan insanlık suçu işleyerek bombaladıktan sonra, o iktidarın halkların birlikte yaşayacağı bir ülkede iktidarda kalması mümkün değildir. İki halkın özgür ve demokratik birliğini isteyenlerin mücadelesiyle bu iktidar mutlaka yıkılacaktır. Çünkü iki halkın ortak yaşamını sağlayacak bir politika üretemeyerek politik olarak kaybeden bir iktidarın Türkiye'de ayakta kalması mümkün değildir. Gelinen aşamada ya Kürtlerle sonuna kadar savaş politikası izlenecektir, ya da Türkiye'nin demokratikleşmesini isteyenler mücadele ederek bu politikaya dur diyeceklerdir. AKP şu anda sürekli çatışma ve bölünme politikası izlemektedir. Bu politikanın Türkiye'de kazanma şansı yoktur. Biz ezerek birlik ve bütünlüğü sağlayacağız diyenlerin Türkiye'de politik geleceği yoktur. Kürt halkı demokrasi güçleriyle birlikte yürüteceği mücadeleyle bu politikayı yenilgiye uğratacak, Türkiye demokratikleştirilip Kürt sorununun çözümü sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

‘Demokrasi güçleri derhal bir araya gelmeli’

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasında devamla şu hususlara dikkat çekildi:

“Türkiye'nin tüm demokrasi güçleri ve tüm Türkiye halkları Kürt halkına yönelik yürütülen bu savaşın tüm Türkiye'ye karşı yürütülen bir savaş olduğunu görmeli, Kürt halkıyla birlikte AKP'ye karşı demokrasi mücadelesini yükseltmelidir. Türkiye halkının tam da Kürt halkıyla ortak mücadele yürütme zamanıdır. Bugünlerde gösterilecek sessizlik faşizme ve soykırıma cesaret vermek anlamına gelecektir. Dolayısıyla bu ağır saldırılar ve katliamlar karşısında demokrasi güçleri derhal bir araya gelmeli, başta Türkiye metropolleri olmak üzere her yerde ayağa kalkmalıdır.

AKP hükümeti, özgür ve demokratik yaşam isteyen Kürt halkına düşmanlık beslemektedir. Ya özgür ve demokratik yaşam iddiasından vazgeçersiniz, ya da ölüm ve katliamla karşılaşırsınız politikası izlemektedir. Bu zihniyetle Kürt halkının özgürlük mücadelesinin yükselmesi karşısında 2014 yazında soykırım amaçlı topyekun savaş kararı almışlar ve bu kararı 2015’te uygulamaya koymuşlardır.

Tüm Kürt halkı AKP hükümetinin saldırılarını Kürt halkının özgürlük mücadelesini ezme ve soykırımı tamamlama saldırıları olarak görmeli ve direnişini her yerde yükseltmelidir. AKP iktidarından Kürt halkının özgür ve demokratik yaşamı yönünde hiçbir olumlu şey yapması beklenmemelidir.

AKP hükümeti baskı ve zulümle bu saldırılar karşısında suskunluk yaratarak Kürt halkını iradesiz ve onuru kırılmış duruma düşürmek istemektedir. Onlarca yıldır yürüttüğü mücadeleyle onurlu bir halk olduğunu ortaya koyan Kürt halkı bu katliamlara karşı sessiz kalmayacağını göstermelidir. Halkımız Cizre’de yaralılara uygulanan işkencelerin ve gerçekleşen katliamların halkın özgürlük iradesini kırma saldırıları olduğunu görmeli, AKP iktidarının bu irade kırma saldırısına karşı uluslararası komplonun protesto edildiği bu günlerde AKP'nin soykırımcı ve gerici iradesini kıracak direnişi Kürdistan'da ve bulundukları her yerde yükseltmelidir.”

Kaynak: ANF

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum