1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kck Davasının Gizli Tanığı 'özgür'ün Şok İtirafları

Kck Davasının Gizli Tanığı 'özgür'ün Şok İtirafları

Kck Davasının Gizli Tanığı özgürün Şok İtirafları
A+A-

Erzincan'da gerçekleştirilen KCK operasyonu ile ilgili olarak 10'u tutuklu 17 kişinin Erzurum'da yargılanmasına devam edildi. Duruşmada yüzü mozaikleştirilerek kamera ile duruşma salonundaki monitöre

Erzincan'da gerçekleştirilen KCK operasyonu ile ilgili olarak 10'u tutuklu 17 kişinin Erzurum'da yargılanmasına devam edildi. Duruşmada yüzü mozaikleştirilerek kamera ile duruşma salonundaki monitöre verilen gizli tanık 'Özgür', ifadeleriyle şoke etti.
Erzincan'daki KCK yapılanması ve YDG terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna eleman kazandırdıkları iddiasıyla Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15-20 yıl arasında değişen yıllarda hapis istemiyle yargılanan sanıkların 'Kürtçe' talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Duruşmaya tutuklu sanıklardan Yaprak Oruç, Yorgun Bektaşoğlu, Bişer Bilen, Yakup Kırmızı, Abdullah Kızılkaya, Leyla Ülgen, Sinan Salhan, Murat Tak, Sadık Yılmaz, Mehmet Bozdağ ile tutuksuz 7 sanık katıldı. Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde mahkeme heyeti bir kısım sanıkların "Kürtçe savunma" talebini reddetti. Daha önce gizli tanık olarak polise ve savcılığa ifade veren gizli tanık 'Özgür' başka bir odada görüntülü kamera sisteminde sesi değiştirilerek tanık olarak dinlendi.
Gizli tanık 'Özgür'ün dinlenmesi için önce kameradan yüzü mozaikleştirilerek duruşma salonuna verildi. Başkan Mustafa Kahya'nın, "Sesimi alabiliyor musunuz?" sorusuna 'gayet iyi alıyorum, dinliyorum" cevabını verdi.
Gizil tanık 'Özgür'ün ifadesi üye hakim Hülya Özkan tarafından okundu. 'Özgür'ün Erzincan'daki aynı örgüt evinde birlikte kalarak KCK operasyonunda verdiği ifadelerinin tamamının 'ortam dinlemesi' olduğunu itiraf etti.
Gizli tanık 'Özgür', "Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Benim verdiğim ifadelerimi doğruluyorum. Erzincan'da kaldığımız YDG terör örgütüne ait evde PKK'nın dağ kadrosuna eleman kazandırılması yönünde çalışmalar yaptık. YDG'nin sorumlusu Sinan Salhan'dır. Sinan, özellikle öğrencileri yönlendiriyordu. Öğrencilerin özellikle Nevruz kutlamalarında örgüt adına harçlıklardan para toplattırma talimatını veriyordu.
Öğrenci evlerinde kız-erkek ilişkilerinde erkek öğrencilerin kız öğrencilere 'arkadaşlık teklifi' yapmanın bedeli dayak atılarak cezalandırılıyordu.
Örgüt evinde kalan veya gelerek bizzat etkinliklere katılanlar özellikle polis ve askerin çatışmalarda şehit haberlerini sevinçle karşılıyor, haberleri ROJ TV'den yayınlanması ile hep birlikte halay çekerek kutlama yapıyorduk. Abdullah Öcalan'a ait kitap okutularak özet çıkartılması yönünde talimat verilirdi. Mehmet Bozdağ bir gün bana, 'Seni önder yapacağız. Buradaki mücadelemiz çok önemli' uyarısında bulundu. Evde bulunan ismini Ebru Ç. olarak bildiğim öğrenci, Diyarbakır ve Dersim'den gelen talimatla dağa gönderildi.
Zaman, zaman örgüt evine gelen YDG'nin sorumluları, 'Taliban gibi mücadele vererek, bu bedeli örgüte vereceğiz' gibi sözler sarf ediyorlardı" dedi.
Mahkeme Başkanı Mustafa Kahya'nın, gizli tanık 'Özgür'e, "Bak şimdi, bu ifadeler senin mi, görgüye mi dayalı?" sorusuna ise gizli tanık 'Özgür', "Benim vermiş olduğum ifadelerin yüzde 90'ı ortam dinlemesi ile bilgilendirilmiş, yaşanmış olaylara dayalı bilgilerdir" dedi.
Tutuklu bir sanık avukat ise gizli tanık 'Özgür'ün ifadelerine itiraz ederek suçlamaları kabul etmedi.
Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların kuvvetli suç şüphesi ile tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
(ERZ-AT-AŞ-Y)

16.01.2013 14:37:30 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT