1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kazayağı Araban'da Yok Satıyor

Kazayağı Araban'da Yok Satıyor

Kazayağı Arabanda Yok Satıyor
A+A-

Gaziantep'in Araban ilçesinde, 63 yaşındaki İmam Topalgez kış ve bahar aylarında su kenarlarında yetişen Kazayağı otu satarak ailesinin geçimini sağlıyor. İmam Topalgez, kazayağı bitkisinin insan sağ

Gaziantep'in Araban ilçesinde, 63 yaşındaki İmam Topalgez kış ve bahar aylarında su kenarlarında yetişen Kazayağı otu satarak ailesinin geçimini sağlıyor.
İmam Topalgez, kazayağı bitkisinin insan sağlığına faydalı olduğunu söyledi. Kazayağı toplayarak ailesinin geçimini sağladığını belirten İmam Topalgez, "Karasu çayı ile Karapınar su gözünün kıyısında kış mevsiminde yetişmeye başlayan ve ıspanakgiller familyasından olup kazayağına benzediği için yöre halkı tarafından kazayağı diye adlandırılır. Ülkemizde hemen her bölgedeki temiz kaynak ve akarsu kıyılarında kendiliğinden yetişen kokulu, otsu bir bitkidir. Faydalı bitkiler kitaplarında yaptığım araştırmalarımda ve bitki uzmanı doktorlardan edindiğimiz bilgilerle birlikte son zamanda ülkemizde ve ilçemizde vatandaşların her hastalığa karşı kullanmaya başladıkları bitki ilaçları nedeniyle bölge halkı da doğal organik bitkileri tüketmeye başladı. Bu nedenle benim de bir mesleğim olmadığı için ilçe sınırları içerisindeki Karasu çayı ile Karapınar su gözü kıyısında kendiliğinden yetişen birçok hastalığa iyi geldiği bilinen Kazayağı otundan topluyorum. Topladığım bitkiyi ilçenin tüm cadde ve sokaklarında daimi müşterilerime satıyorum. Temiz su kaynakları ve akarsu kıyılarında kendiliğinden yetişen doğal organik Kazayağı otunu satarak ailemin geçimini sağlıyorum. Kazayağı yeşil olarak salata yapılarak tüketildiği gibi, sade olarak da yenilebilinir" dedi.
(AI-ÖK-Y)

18.01.2013 10:01:25 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT