1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kazakistan: Türkiye'nin Şanghay işi basit değil

Kazakistan: Türkiye'nin Şanghay işi basit değil

Kazakistan: Türkiye'nin Şanghay işi basit değil
A+A-

Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov, Türkiye'nin ŞİÖ üyeliği için resmi başvuruda bulunmadığını açıkladı. İdrisov, Türkiye başvursa bile üyeliğe kabulün uzun bir yoldan geçtiğini belirtti.

 Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeliği için resmi başvuruda bulunmadığını belirtti.

Rus haber ajansı Ria Novosti’nin verdiği habere göre İdrisov, şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyeliği konusu, ilk olarak Türkiye’nin kendi kararı, Türkiye’den henüz başvuru gelmedi. Kuruluşa herhangi bir ülkenin kabul edilme konusu Şanghay İşbirliği Örgütü’nün tüm üyelerinin ayrıcalığıdır. Bu konuda fikir birliğinin oluşturulması gerek. Basındaki mesajları hepiniz gördünüz, fakat bu resmi talep değil. Bu sadece fikirlerin dile getirilmesidir. Tabi ki, bunlara dikkat ettik.”

‘KABUL İÇİN UZUN BİR MESAFE VAR’

İdrisov, fikirlerin dile getirilmesinden resmi başvuruya kadar ve üyeliğin kabul edilmesine kadar uzun mesafe olduğunu belirtti. İdrisov, “Burada Türkiye’nin kendisinin resmi niyeti ve isteği önemli. Konunun Türkiye’nin Avrupa eğilimi dikkate alınınca basit olmadığını biliyorsunuz” dedi. (Gazeteduvar)

A+A-

HABERE YORUM KAT