1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kayyumlar, büyükşehir meclisine polisler eşliğinde katıldı

Kayyumlar, büyükşehir meclisine polisler eşliğinde katıldı

Kayyumlar, büyükşehir meclisine polisler eşliğinde katıldı
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Özalp, Erciş, İpekyolu ve Edremit belediyelerine atanan kayyumların meclis toplantısına polis eşliğinde katılmaları nedeniyle meclis başkanvekili tarafından bugünkü oturum iptal edildi.

Van Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Özalp, Erciş, İpekyolu ve Edremit belediyelerine atanan kayyumların meclis toplantısına polis eşliğinde katılmaları nedeniyle meclis başkanvekili tarafından meclis oturumuna ara verildi. Van Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında bulunan meclis toplantı salonunda düzenlenmek isteyen toplantı öncesi İçişleri Bakanlığı tarafından Özalp, Erciş, İpekyolu ve Edremit belediyelerine atanan kayyumlar meclis toplantısına katılmak istedi. Ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan polisler, toplantı öncesi meclis toplantı salonunda arama yaptı. Polislerin tutumuna tepki gösteren meclis üyeleri ile polisler arasında tartışma yaşandı.

3-811.jpg

Bozbay: Bu tür uygulamaları kabul etmiyoruz

Polislerin meclis toplantısından çıkması ardından meclis toplantı salonuna geçen meclis üyeleri daha sonra oturuma katıldı. Meclis oturumunu açan Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Cahit Bozbay, yaşanan duruma sert tepki gösterdi. Bozbay, ”Meclis oturumunu açmak üzere meclise geldiğimizde meclis kapısında uzun namlu silahlarla polisler bekliyordu. Bütün arkadaşlarımız silahların gölgesinde aranarak ve zor koşullarda içeri girebildi. Meclis başkan vekili olarak bende zor olarak içeri girebildim. Bu uygulamayı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Halkımızın iradesi olan ve halkımızı temsil eden bu meclisimize uzun namlu silahlar ile girilmesi kabul edilir bir durum değildir. Meclisin iç tüzüğü açıktır yasada, hukukta ve kanunda meclisler tüzeldir. Bu şekilde meclisimize uzun namlulu silahlar ile girilmesini ve kapıda silahlar ile nöbet tutulmasını kabul edemeyiz ve bu şekilde çalıştıramaz hale getirmemelerini kabul etmeyeceğiz. Zaten bu şekilde meclisimizin çalışması da mümkünde değildir. Bu şartlarda ve koşullarda meclisimizin çalışmayacağını bundan dolayı Cuma gününe kadar meclis toplantılarına ara veriyoruz. Bu durumun bir daha yaşanmamasını diliyoruz. Burası halkın belediyesidir. Buradakilerde halkın seçtiği meclis üyeleridir bunu asla ve asla kabul etmeyeceğiz” diyerek tepki gösterdi. 

Başkanvekili Bozbay daha sonra meclisin Cuma günü toplanması için oturuma ara verdi.

4-584.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT