1. HABERLER

  2. BÖLGE HABERLERİ

  3. Kaya ve ÇOban Erciş'te

Kaya ve ÇOban Erciş'te

Kaya ve ÇOban Erciş'te
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, Erciş ilçesinde yapımı devam eden tüm altyapısı içeren proje alanlarını inceledi.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, ilçe ziyaretlerine Erciş ilçesi ile devam etti. Erciş'e giden eşbaşkanlar, Erciş Belediye Eşbaşkan Vekili Güler Avcı ile belediye meclis üyeleri karşıladı. Daha sonra teknik ekiplerinde katıldığı bir toplantı gerçekleştirilirken, toplantıda Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar aktarıldı.

“İlçenin 50 yıllık ihtiyacını karşılayacak proje yapılıyor, halkımızdan biraz daha sabır istiyoruz”
Teknik ekip ve belediye meclis üyelerinin yaptığı değerlendirme sonrası bir açıklama yapan Eşbaşkan Bekir Kaya, ilçe merkezinde yapılan altyapı çalışmalarından dolayı bozulan yollarla ilgili herkesin gerekli duyarlılığı göstermesi gerektiğini söyledi.

Yolların tahrip olmasından yurttaşların rahatsız olmasının doğal olduğunu belirten Kaya, "Bu proje ile ilçemizin altyapı sorunlarının tümü neredeyse çözülecek. Yine yapılan arıtma tesisleri ile birlikte ilçemizin bu alanda da sorunu kalmayacak. Yüzyıldır ilçemizde atık suyun arıtılacağı tesisler yapılmadı ve bu proje ile bu sorun da çözülecek. Alt yapı sorununun 50 yıl kadar çözüleceği bu proje elbette yollarda tahribat yaratacaktır. Ancak bu büyük projenin ilçemizde hayata geçmesi için herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi gerekiyor. Yurttaşlarımızın da bu sorunlarla ilgili biraz daha sabır göstermelidir. Üstyapılar bir yılda tamamlanır ama altyapı yapılmadığı sürece üst yapının hiçbir anlamı yoktur. Bizler göreve geldiğimizde ilk olarak altyapı çalışmalarından başladık. Halkımız bu konuda rahatsızlıklar yaşadı ama yaptığımız altyapı kentimizin 50 yılına cevap olabilecek bir altyapıdır. Bizler, bazı siyasi partilerin belediyeleri gibi halkın gözünü boyamıyoruz, asıl bu halkın 50 yıl sonraki ihtiyacı olan altyapılara ağırlık veriyoruz. Tüm Erciş halkımızın da sonraki yıllarda rahat edebilmesi için biraz daha sabırlı olması ve bu çalışmalara destek vermesi gerekiyor'' diye konuştu.

Eşbaşkanlar, Erciş'in tüm altyapısını içeren proje alanlarını gezdi

Kaya'nın konuşmasının ardından Eşbaşkanlar, büyükşehir belediyesinin yaptığı çalışma alanlarını gezdi. İlk olarak Taşlıçay grubunda gerçekleştirilen sıcak asfalt çalışmasını ziyaret eden ve bilgi alan eşbaşkanlar, ardından Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Pêrtax (Dinlence) mahallesinde yapılan arazi ve hayvan sulama tesisini ziyaret etti. Eşbaşkanlar mahalle gezilerinin ardından bu kez de kent merkezine gelerek Erciş İçme Suyu Temin Projesi kapsamında Işıklı Mahallesi'nde yapımı süren İçme Suyu Arıtma Tesisi inşaatını ziyaret etti. Burada yetkililerden bilgi alan eşbaşkanlar, ardından altyapı projesinden dolayı bozulan yolları, firma yetkilileri ile birlikte gezerek, yol onarım çalışmaların hemen tamamlanmasını istedi. Eşbaşkanlar son olarak, AB tarafından alınan kredi ile finanse edilen ve yapımında sona gelinen Gölağzı Mahallesi'ndeki 'Atık Su Arıtma Tesisi'ni inceledi. Tesise ilişkin konuşan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya, ''Van Gölü havzasına geniş bir sınırı olan Erciş'te 100 yıldır ilçeyi yönetenler gölü korumaya dönük bir adım atmadı, bu önemli hizmet 3 yıldır yönetimde olan bizlere nasip oldu. Benzeri bir çalışma yine parti belediyemiz olan dönemin Çelebibağ Belediyesi tarafından yapılmıştı.'' dedi.
Çalışmaların incelenmesinin ardından Eşbaşkanlar ilçeden ayrıldı.

Büyükşehir Belediyesi'nin Erciş'te yaptığı çalışmalar

Van Büyükşehir Belediyesi 2016 yılı sezonu içerisinde Yol, Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı tarafından Erciş'e; 46 kilometre sıcak asfalt yapımını planlayarak yıl içerisinde bunun yüzde 50'sini tamamladı, geriye kalan çalışmalar ise tüm hızıyla devam ediyor. Yine, 42 kilometre ikinci kat sathi kaplama asfalt, 25 kilometre stabilize, 3 kilometre yeni yol, 151 noktada reglaj çalışması, 93 kilometre yama, 266 kilometre arazi yolu, 48 kilometre arazi yolu genişletme, iyileştirme çalışması, 208 kilometre yayla yollarının iyileştirilmesi, 14 kilometre ise selden dolayı yol iyileştirme çalışması yapıldı.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ise, ilçeye 1660 dekar alanın sulanması için 2 adet sulama projesi, 1 hayvan sulama göleti, 3500 ceviz fidanı dikimi, 14 mahalleye 120 adet hayvan içme suyu sıvatı, 2 adet 250 metrekarelik sera, 61 metre korige boru, 33 mahallede 61 sulama kanalının temizliği ile 18 dekar alanda sarımsak ekimi gerçekleştirdi.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ise, taziye evi yapımı için 17 mahalleye 800 bin TL malzeme yardımında bulunurken, yine parklarda iyileştirme çalışmaları da yıl içerisinde yapıldı. VASKİ tarafından ise yıl içerisinde Erciş ilçesine 2190 metre kanalizasyon ve 19 kilometre ise içme suyu hattı çekilerek halkın hizmetine sunuldu. İHA

A+A-

HABERE YORUM KAT