• BIST 82.363
  • Altın 147,033
  • Dolar 3,7764
  • Euro 4,0385
  • Van : -6 °C

Kaya: 'İlçe meydanını özgürlük meydanına çevireceğiz'

Kaya: 'İlçe meydanını özgürlük meydanına çevireceğiz'
Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, BDP Şax Eş Başkan adayları Celal Bartu ve Evin Keve ilçe halkıyla bir araya geldi.

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, BDP Şax Eş Başkan adayları Celal Bartu ve Evin Keve ilçe halkıyla bir araya geldi. Belediye Başkanı Bekir Kaya halka seslenerek, "AKP'ye oy veriyorsanız AKP'nin, CHP'ye oy veriyorsanız CHP'nin politikasını kabul ediyorsunuz. BDP'ye oy veriyorsanız  onların özgürlük mücadelesini ve politikasını kabul ediyorsunuz demektir" dedi.

galeri.PNG

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Bekir Kaya, Hatice Çoban ve Çatak (Şax) ilçesinde esnaf ve halkla bir araya geldi. Kaya  ve Çoban'a BDP Van İl Eş Başkanı Musa İtah ile il ilçe yöneticileri eşlik etti. Heyet, ilçe girişinde Çatak Belediyesi Eş Başkan adayları Celal Bartu, Evin Keve, BDP ilçe yöneticileri ile öğrencilerin de arasında bulunduğu yüzlerce kişi tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılandı. BDP ilçe binasında halk ile bir araya gelen Kaya ve Çoban,  ardından esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Kaya, Çoban ve beraberindeki heyet halk tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Esnafların sorunlarını dinleyen Kaya ve Çoban, Çatak Belediyesi Eş Başkan adayları Celal Bartu, Evin Keve ve partilerine sahip çıkmaları çağrısında bulundu. Esnaflardan yaşadıkları sorunları kendilerine iletmelerini isteyen Kaya ve Çoban, ardından seçim bürosunda düzenlenen toplantıya katıldı.

Belediye Başkanı Bekir Kaya, daha önceki seçim çalışmalarının birebir içinde görev aldığını belirterek, gördüğü coşku, heyecan, güç ve kuvettin giderek arttığını söyledi.
 

'Rojava devriminin verdiği güç ile çalışmalarımızı yürütüyoruz'
Özgürlük mücadelesinin ve Rojava devriminin verdiği güç, kuvvet ve moral ile seçim çalışmalarına başladıklarını ve bu moral ile çalışmalarını yürüteceklerini dile getiren Kaya, belediyelerinin yaptığı ve yapmadığı her şeyin göz önünde olduğunu vurguladı. Kaya bugüne kadar girmiş oldukları seçimlerin tamamının kendileri için referandum niteliğinde olduğunu şimdi ve bundan sonra yapılacak tüm seçimlerin de daha anlamlı ve önemli olduğunu söyleyerek "Ortadoğu’nun ve Rojava devriminin ve herkesin gözleri bu yapılan seçim sonuçlarındadır. Onun için seçimlerde hangi partiye oy veriyorsanız o partinin politikasını kabul ediyorsunuz. AKP'ye oy veriyorsanız AKP'nin, CHP'ye oy veriyorsanız CHP'nin politikasını kabul ediyorsunuz. BDP'ye oy veriyorsanız  onların özgürlük mücadelesini ve politikasını kabul ediyorsunuz demektir" diye konuştu.


'AKP zulüm ve baskıya devam edecek'
AKP'nin siyasi soykırım operasyonlarına, baskı ve zulüm politikalarına dikkat çeken Kaya, "2007 seçimlerinden sonra dağlardaki insanlarımızın gelip burada yaşayacaklarına, ailelerine, annelerinin yanına geleceklerine, burada siyaset yapacaklarına,  zindanlardaki arkadaşlarımızın tahliye edileceklerine inanıyorduk  ama AKP'nin yürüttüğü kirli politikalar nedeniyle binlerce arkadaşımız hala zindanda. AKP bu seçimlerde başarılı olursa yine aynı zulmü ve baskıları yapacaktır ve tüm Kürtler TRT Şeş'e layıktır diyecektir.Ama bizler Demokratik Özerlik temelinde belediyelerimizi kazanarak hep birlikte yöneteceğiz. Onların sistemlerinde ne kadar para geldi ne kadar gitti ne yaptılar ne yapmadılar hiçbir zaman açıklanmıyor. Perde arkasından hangi pazarlıklar yapılıyor bilinmiyor.Ama biz asla, yapamayacaklarımızın sözünü vermiyoruz.Ama onlar seçim döneminde gelir 'biz burayı baştan sona altına çevireceğiz' derler.Tabi bunlara kendileri de inanmıyor ve bunlar boş işlerdir" dedi.


'İlçe meydanını özgürlük meydanına çevireceğiz'
Tüm belediyelerinde alınacak kararların halkla birlikte alındığını ifade eden Kaya, düzenleyecekleri bir toplantıyla 5 yıllık çalışmalarını basına ve halka açıklayacaklarını söyledi. "Tüm alanlarda daha çok çalışarak her yerde örnek olan Başkale ilçesi gibi gibi kazanmalıyız" diyen Kaya şöyle devam etti: "Yüzde 50, yüzde 55 olarak kazandığımız artık bizlere yetmemeli. Buralar, babalarımızın, atalarımızın coğrafyası ve topraklarıdır. Bunun için hiçbir yerde yüzde 70’in oy oranının altına düşmemek tek hedefimizdir. Bugüne kadar partimize gelmemiş ve bize oy vermemiş olanları kazanmalıyız. Eğer yapılan seçimlerde başarılı çıkarsak süreç de hayırlı bir aşamaya gelecektir.  30 Mart tarihinde belediyeyi kazanacağı ve ilçe meydanını özgürlük meydanına çevireceğiz"

 

'Seçim bizim için referandum niteliğinde'
Kaya’nın konuşmasından sonra Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Hatice Çoban da, seçimlere her zaman büyük bir önem yüklediklerini belirterek,  kadınlar olarak referandum niteliğinde gördükleri seçimleri kazanmalarıyla birlikte hem kendilerini hemde kentlerini yöneteceklerini söyledi. Eşbaşkanlık sistemi ile bölgede yeni bir model oluşturacaklarına vurgu yaparak bu nedenle seçimlerin çok önemli olduğunu söyledi.  Çoban, "Kentlerimizde yönetim haklarını artık devralıyoruz. Bu kenttin nasıl yöneltildiğine siz hergün tanıklık ediyorsunuz. Roboski'yi hepiniz biliyorsunuz. Koruculuğun, zorla dayatıldığı ve yaptırıldığı bir bölge. Devletin silahını taşıyan, nasıl yaşadıklarını, ne yediklerini, ne yaptıklarını bilen devlet 34 sivil insanı bilerek katletti. Tek suçları Kürt olmalarıydı. Sivil olan insanlar katledilirken devlete hizmet ettikleri unutuldu ama Kürt oldukları unutulmadı. Başbakan Hakkari de çocuk da olsa yaşlı da olsa katledin talimatı vermişti. Biz birlikte olursak ittifakımızı kurarak omuz omuza verirsek, Kürdistan bölgesinin rengini partimizle boyarsak devlet bize ne koruculuk nede hainlik dayatabilir" dedi.

 

'Halkımıza yakışır belediye armağan edeceğiz'
BDP Van Eş Başkanı Musa İtah da, 'öz yönetimle özgür kimliğe ve özgür yaşama' şiarı ile yola çıktıklarını ve bu şiar ile başarılı olacaklarını kaydetti. 30 Mart'tan sonra Çatak'ta belediyeyi kazanarak, "Eme bejin mala Şax'ê ava deste xwe gehand Rojava" diyeceklerini aktaran İtah, "Kazanacağımız belediye ile sadece birkaç aileye hizmet vermeyeceğiz tüm halkımıza eşit bir mesafe ile yaklaşarak temiz, şeffaf ve halkımıza yakışır bir belediyeyi Şax halkımıza armağan edeceğiz" dedi.

Çatak Belediyesi Eş Başkan adayları Evin Keve ve Celal Bartu da dürüst,şeffaf  bir belediyecilik anlayışıyla Çatak halkına en iyi hizmeti verecekleri sözünü verdi.

Toplantının ardından, köy muhtarları ve ilçe gençleriyle ayrı toplantılar gerçekleştirildi.  Toplantıların ardından Kaya, Çoban ve beraberindeki heyet alkış ve sloganlarla ilçeden uğurlandı. 

galeri.PNG

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
şaban
24 Ocak 2014 Cuma 14:47
14:47
ya utanmadan sıkılmadın nasıl bu milletin karşısına çıkıpda ben özgürlük meydanı yapacam diyosun senden danha özgür kimse varmı beş yılda ne yaptınki yüzün hiçmi kızarmıyor sabri abinin hırsızlığını sultanlar bile duydu bu halk senin sabri abinin ortağı olduğunu bilir ve 780 tırlyon borç ahmedi hani parkı ve belediyenin diğer menkullerine icra yazık yazık bu memlekedi o yanlış idolojinize alet etmeyin biz kürt halkı eskiden devletten şimdiise bdp den zulüm ve tedit sindirme görüyor bu kürt halkının kaderimidir verhasılı sendende vana hayır yok yetmemiş gibi sen güzel vanımızda 22 tane hırıstiyan kiliselerin açılmasına ruhsat verdin
MURATT
24 Ocak 2014 Cuma 14:38
14:38
BEKİR BEY GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ SEN BEŞ YILDA NE YAPTINKİ AYRIMCILIĞI YAPTIN DOĞRU AĞRIDAN GELDİN İHALELERİ DİYARBAKIR AĞRI YANDAŞLARINA VERDİN SEN VAN HALKININ BUNLARI BİLMEDİĞİNİMİ SANIYOSUN VE ŞİMDİİSE SON ÇIRPINIŞLARINDIRSÖZDE DEMOKRAT İNSAN HAKKI NERDEEEE SENİN AİLENİ TANIRIM KURUCU AİLESİNSEN DEVLETTEN MAAŞ ALIRSINIZ DEVLET HAİ.... OLURUSUN UTANMADAN BİRDE BİLMEM NEREYİ ÖZGÜRLÜK MEYDANI YAPACAKMIŞ MIŞ TABİKİ HALK SENİ SANDIĞA GÖMDÜĞÜ ZAMAN AĞRIDA ÖZGÜRLÜK TRENİ YAPARSIN SEN BEŞ YILDA NE YAPTIN BU MEMLEKETE GÖSTERSENE BİR ESERİNİ İKİ TAŞ DÖŞEMEKLE BİR İNCE ASFALTLA KİMSEYİ KANDIRAMASIN ALLAHIN İZNİYLE 30 MARTTAN SONRA SENİ GELDİĞİN YERE POSTALARIZ
vanlı
24 Ocak 2014 Cuma 10:26
10:26
ne özgürlük ama sen hangi özgürlükten bahsediyorsun işte iki gündür özgürlük hareketlerinizi görüyoruz Allah bela... versin
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Wan Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 65 34 | Faks : 0850 302 65 34 |