1. HABERLER

  2. Kaşıntı Ve Kızarıklık Egzama Belirtisi Olabilir

Kaşıntı Ve Kızarıklık Egzama Belirtisi Olabilir

Kaşıntı Ve Kızarıklık Egzama Belirtisi Olabilir
A+A-

Özel Medline Konya Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Alaeddin Atalık, kaşıntı ve kızarıklığın egzama belirtisi olabileceğini söyledi. Dr. Alaeddin Atalık, egzamanın görülme sıklığındaki artışa; sanayileşm

Özel Medline Konya Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Alaeddin Atalık, kaşıntı ve kızarıklığın egzama belirtisi olabileceğini söyledi.
Dr. Alaeddin Atalık, egzamanın görülme sıklığındaki artışa; sanayileşme, özellikle evlerde kullanılan kimyasal maddeler, küçük yaşta ev tozu gibi alerjen teması, anne sütünden erken ayırma gibi beslenme değişiklikleri, aşıların bakteri ve virüslerle erken karşılaşmayı engellemesi ve çocuklukta sık antibiyotik kullanımının neden olduğunu belirtti. Dr. Atalık, "Egzamanın ilk belirtisi; deri parçasının kızarması ve şiddetli kaşınma arzusudur. Daha ileri dönemlerde bölge sulu kabarcıklar, kabuklu pullu, hatta ülserli yaralar içermeye başlar. Genel olarak kuru ve yaş olarak ikiye ayrılır, her iki türde de aynı belirtiler gözlenir. Ağız, dudak çevresi, kulak arkası, boyun, meme uçları, şişmanlarda meme altları, diz, dirsek, parmak araları ve anüs çevresi egzamanın en yoğun görüldüğü yerlerdir" dedi.
Cildiye Uzmanı Dr. Alaeddin Atalık, egzamayla mücadele için yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:
"Cildi temizlemek için sabun kullanmayın. Nemlendirici kremleri özellikle banyodan sonra düzenli olarak kullanın. Bulunduğunuz odanın çok sıcak olmamasına özen gösterin. Pamuklu giysiler giyin, sentetik kıyafetlerden uzak durun. Ayrıca tedavi için kortizon içeren kremler kullanılabilir. Egzama kontrol altına alındığında ise bu kremlerin kullanımına son verilebilir. Egzamanın enfekte olması halinde, antibiyotik tedavisi uygulanabilir."
(İP-ÖZ-Y)

20.02.2013 16:04:42 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT