1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kartpostal Geleneği Teknolojiye Yenik Düştü

Kartpostal Geleneği Teknolojiye Yenik Düştü

Kartpostal Geleneği Teknolojiye Yenik Düştü
A+A-

Eskiden yeni yıl, bayramlar ve özel günlerde insanların özenle seçerek birbirlerine gönderdikleri kartpostallar teknolojik gelişmeyle birlikte tarihe karıştı.


İnternet yoluyla gönderilen elektronik postalar, cep telefonlarının kısa mesaj servisleri, insanlara kartpostal ve mektupları unutturdu. Bir zamanlar caddeler üzerinde satış yapan pek çok kartpostal satıcısı kısa zaman içinde tarihe karıştı. Sektörde çalışanlar karınlarını doyuramayınca kartpostal satışları kırtasiyelerde devam etmeye başladı. Son yıllarda cep telefonu ve internetin iyice yaygınlaşması ile birlikte artık kartpostalın tamamen unutulduğunu belirten kırtasiyeciler, hiçbir e-mail ve sms'in kartpostalın yerine tutmayacağını belirttiler.


İnsanların artık kutlamalar için kart almadıklarını belirten Gündüz Kırtasiye sahibi İdris Gündüz, “Ben 1986 yılından bu yana bu sektördeyim. O dönemlerde Ramazan ve Kurban bayramlarında veya yeni yılda binlerce kartpostal satardık. Ama 2000 yılından sonra sektör her geçen yıl daha da geriledi. Teknolojiyle birlikte kart posttalar da tarihe karıştı. Çünkü cep telefonları ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile insanların kartpostal ve mektuba ilgisi azaldı. Gençler özellikle kart ve mektup kültürüne çok uzak” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT