1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Karşıyaka Sahilleri Karbis'le Şenlendi (Fotoğraflı

Karşıyaka Sahilleri Karbis'le Şenlendi (Fotoğraflı

Karşıyaka Sahilleri Karbisle Şenlendi  (Fotoğraflı
A+A-

Karşıyaka Belediyesi'nin Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi (KARBİS), ilçenin sahilini şenlendirdi. Karşıyaka Belediyesi'nin akıllı bisiklet kiralama sistemi KARBİS Karşıyakalıları bisiklet tutkunu y

Karşıyaka Belediyesi'nin Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi (KARBİS), ilçenin sahilini şenlendirdi.
Karşıyaka Belediyesi'nin akıllı bisiklet kiralama sistemi KARBİS Karşıyakalıları bisiklet tutkunu yaptı. Özellikle hafta sonları KARBİS'ini kiralayan kendini sahile atarken, bir ay içinde sisteme kayıt yaptıranların sayısı da bin 500'e ulaştı. Deneme sürecinde ücretsiz olan uygulamanın, Karşıyaka Belediyesi Meclis kararıyla ücretli hale getirilmesi de Karşıyakalıların hızını kesemedi.
Sabahları işe giderken, vapur iskelesine ulaşmak için bile kullanılan KARBİS için Karşıyaka Belediye Meclisi'nin belirlediği tarifeye göre; ilk yarım saat için 25 kuruş, 2 saat için 1 lira, 2 saatten sonra her saat için ise 75 kuruş ilave ücret alınacak.
Sistemin gördüğü yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, bisiklet sayısını arttırabileceklerini de belirterek, "Uygulamadan çok olumlu tepkiler aldık. Rakamlarda gösteriyor ki, Karşıyakalılar KARBİS'i çok sevdi. Önümüzdeki dönem, farklı noktalara da istasyonlar koyarak, uygulama alanını genişletmek ve kullanımı yaygınlaştırmak istiyoruz. Sistemin aksamadan devam edebilmesi için de, cüzi miktarlarda ücret alacağız" dedi.
Karşıyaka Alaybey, Çarşı çıkışı Vapur İskelesi yanı, Nikah Sarayı, Bostanlı Vapur İskelesi yanındaki Demokrasi Meydanı, Mavişehir Deniz Kent ve Tay Park'ta kurulan istasyonlarda 65 adet bisiklet kullanıma hazır halede tutkunlarını bekliyor. Güneş enerjisi ile çalışan kamera sistemi bulunan KARBİS istasyonlarına kurulan kiokslardan kimlik bilgileri girilerek bisiklet alınabiliyor. Özel çipi sayesinde sürekli bilgisayar ortamında takip edilen bisikletlerle ilgili, istasyonlar arası dağıtımı sağlayan mini bir araç tahsis edildi. Bisikletlerde ayrıca, doğacak kaza veya benzeri sıkıntılar için de acil yardım çağrı düğmesi bulunuyor.
(OA-ERG-Y)

13.02.2013 14:37:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT