1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Karşıyaka Belediyesi Kendi Enerjisini Kendi Üretecek

Karşıyaka Belediyesi Kendi Enerjisini Kendi Üretecek

Karşıyaka Belediyesi Kendi Enerjisini Kendi Üretecek
A+A-

Karşıyaka Belediyesi kendi enerjisini kendisi üretmeye hazırlanırken, bir ilke de imza atacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacıyla "Güneş Tarlası" kuracak olan Karşıya

Karşıyaka Belediyesi kendi enerjisini kendisi üretmeye hazırlanırken, bir ilke de imza atacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacıyla "Güneş Tarlası" kuracak olan Karşıyaka Belediyesi, hizmet tesislerinin enerji ihtiyacını da kendisi karşılayacak.
İlk etapta kendi tesisleri için üretim yapacak olan "Güneş Tarlası"nın fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, projeye finans desteği için İZKA'ya da başvuracaklarını söyledi. Enerjinin verimli kullanımına ilişkin "Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı"nı hazırlayan Karşıyaka Belediyesi, bu plan kapsamında KARBİS'ten sonra "Güneş Tarlası" projesini de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Mülkiyeti Karşıyaka Belediyesi'ne ait olan arazide kurulacak "Güneş Tarlası"nda 500 kWh'lık enerji üretimi gerçekleştirilecek. İlk etapta kendi tesislerinin enerji ihtiyacını karşılayacak olan Karşıyaka Belediyesi ilerleyen aşamalarda üretimi arttırmayı hedefliyor. Covenant of Mayors (Belediye Başkanları Sözleşmesi) ile karbon salımını 2020 yılına kadar yüzde 35 azaltma taahhüdünde bulunduklarını hatırlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Durak, "Bu kapsamda ilk olarak Sürdürülebilir Enerji Eylem Planımızı hazırladık. Planda yer alan projelerimizi birer birer hayata geçiriyoruz. Karbon salınımı ile hizmet binalarımızın enerji tüketim envanterlerini çıkardık. Binalarımızda enerjinin verimli kullanımına ilişkin düzenlemelere de başladık. KARBİS'i hizmete soktuk. Şimdi de Güneş Tarlası projesi için çalışıyoruz. Aslında, bu proje uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir projeydi" dedi. Güneşin yıl içinde kendini oldukça uzun bir süre gösterdiği bir kent olan Karşıyaka için bunu avantaja dönüştüreceklerini belirten Başkan Durak, "Fizibilite çalışmalarını tamamladık. Projemiz de hazır. Finans desteği için önümüzdeki günlerde İzmir Kalkınma Ajansı İZKA'ya da başvuruda bulunacağız. Yasalarımız lisans gerektirmeden 500 kWh'lık üretime izin veriyor. Biz de ilk etapta, bu kapasite ile kendi tesislerimiz için üretim yapacağız" diye de ekledi.
İLK TARLA SANCAKLI KÖYÜ'NE KURULACAK
Karşıyaka Belediyesi fizibilite çalışmalarını tamamladığı projeyi Sancaklı Köyü Pilav Tepesi çevresinde kuracak. Belediye mülkiyetindeki 32 bin metre karelik alanın 6 bin metre karelik kısmı kullanılacak. Üretilen enerji ilk etapta Karşıyaka Belediyesi Şantiye Tesisi, Ziya Gökalp Kültür Merkezi ve Tay Park'ın ihtiyacını karşılayacak. Kurulacak güneş tarlasında yıllık 800 bin kwh'lık elektrik enerjisi elde edilebilecek. Güneş tarlası yatırımı yaklaşık 5 ila 7 yılda kendini amorti edecek kapasiteye ulaşacak.
(AH-Y)

06.02.2013 17:26:27 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT