1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Karşılıksız Çeke, Kredi Kayıt Bürosu Çare Oldu

Karşılıksız Çeke, Kredi Kayıt Bürosu Çare Oldu

Karşılıksız Çeke, Kredi Kayıt Bürosu Çare Oldu
A+A-

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası İnşaatçılar Komitesi'nden Günay Topkaya, karşılıksız çekler ve beraberinde getirdiği sıkıntılara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 2012 yılının son çeyreğinden iti

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası İnşaatçılar Komitesi'nden Günay Topkaya, karşılıksız çekler ve beraberinde getirdiği sıkıntılara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
2012 yılının son çeyreğinden itibaren ekonominin daralmasıyla birlikte karşılıksız çek sayısında adeta bir patlama yaşandığını dile getiren Topkaya, "Bunun en büyük sebebi is,e karşılıksız çeklerde hapis cezasının kalkmış olmasıdır. Bu durum karşısında çaresiz kalan tacirlerimizin imdadına kredi kayıt bürosu yetişmiştir. Ocak ayından itibaren çek ve risk raporu artık 5 saniyede SMS ile cep telefonlarından sorgulanabilmektedir. E-rapor sisteminde, internet üzerinden E-rapor alabilmek için üyelik şartı aranmaktadır. Üye olmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, www.kkb.com.tr üzerinden bilgi girişi yaparak üye olacaklar. Üyeliğin aktif hale gelmesinden sonra sisteme kendi şifreleri ile giriş yapabilecekler ve KKB İnternet şubesi üzerinden çek ve risk raporlarına ulaşabilecekler. Raporlar kişi ve kurumların kendi onayları doğrultusunda 3. kişiler tarafından alınabilecek. Üyelik işlemleri sonrasında çek ve risk raporlarına bir SMS ile ulaşılabilinecek. Üyeler, 3. şahıslara ait raporları sorgulamak istediğinde risk veya çek yazıp boşluk bırakıp, 3. şahıs TC kimlik numarası boşluk, kendi TC kimlik numarasının son dört hanesini yazarak, operatör fark etmeksizin 4552'den KKB'ye SMS gönderip süreci başlatıyor. 3. şahsa ait çek ve risk raporu, ilgili kişinin onayı alındıktan sonra SMS ile gönderiliyor" dedi.
(ES-ERG-Y)

05.02.2013 12:15:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT