Warning: file_put_contents(/home/wanhaber/public_html/d/cache/xWHf99432ba8b236bdafca1d64eeb16aae4): failed to open stream: Read-only file system in /home/wanhaber/public_html/lib/CM/CM_cache.php on line 0
  1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kargaz İşletme Müdürü Mancıoğlu: "doğalgaz Zehirlemez"

Kargaz İşletme Müdürü Mancıoğlu: "doğalgaz Zehirlemez"

Kargaz İşletme Müdürü Mancıoğlu: doğalgaz Zehirlemez
A+A-

KARGAZ Karabük İşletme Müdürü Cengiz Mancıoğlu, "Doğalgazın zehirleme gibi bir durumu yoktur. Doğalgazın zehirleyen kısmı doğalgazın yanmasından dolayı oluşan açığa çıkan gazdır, yani karbonmonoksit"

KARGAZ Karabük İşletme Müdürü Cengiz Mancıoğlu, "Doğalgazın zehirleme gibi bir durumu yoktur. Doğalgazın zehirleyen kısmı doğalgazın yanmasından dolayı oluşan açığa çıkan gazdır, yani karbonmonoksit" dedi.
KARGAZ Karabük İşletme Müdürü Cengiz Mancıoğlu, son günlerde yaşanan doğalgaz zehirlenmeleri ile ilgili olarak, "Doğalgaz zehirlemez" dedi. Zehirlemelerin adi bacalardan kaynaklandığını belirten Mancıoğlu, "Bir kere şunu belirteyim, doğalgaz zehirlemez. Ulusal medyaya yansıyan olaylarda haber başlıkları olarak 'doğalgaz zehirledi' diye belirtilir ama doğalgazın zehirleme gibi bir durumu yoktur. Doğalgazın zehirleyen kısmı doğalgazın yanmasından dolayı oluşan açığa çıkan gazdır, yani karbonmonoksit. Bizim istediğimiz teknik şartnamede emniyet tedbirlerinin tamamının alınması gerekiyor. Biz hiçbir bölgemizde adi baca (tek kolon halinde zeminden çatıya kadar yükselen, birden fazla birimin kullanabileceği şekilde tasarlanmış baca) bağlantısını kabul etmeyiz. Zehirlenme olayları bu bacalardan dolayı kaynaklanmıştır. Adi yanma denilen yanma oluştuğu zaman açığa çıkan şey budur. Adi yanma denilen şey yeterli oksijen ve gaz karışımı oluşmadığı zaman ortamda adi yanma dediğimiz olay gerçekleşir. Bundan dolayı karbonmonoksit gazı açığa çıkar. İnsanların bundan etkilenmemesi için bacalarına dikkat etmeleri lazım. Adi bacalarına kesinlikle doğalgaz bacası bağlanmaması gerekiyor. Birçok müşterimiz, gaz kaçımında tesisat kontrolüne gittiğimizde bir camdaki menfez olmadığı zaman açmıyoruz ve bize 'küçük bir şey için neden açmıyorsunuz?' diyenler oluyor. Bu küçük denilen şey bile bizim için, insanların emniyeti için çok önemli. O kadar basit konular görünse bile bizim istediğimiz emniyet şartlarının önemi vardır. Doğalgaz kullananlardan ricam, yetkisiz firmalara doğalgaz tesisatı yaptırmasınlar. İstanbul'da yaşanan olayda şofben için bağlantı yapılan hat yetkisiz ve İGDAŞ'ın haberi olmadan yapılan tesisat. Bunlara tenezzül etmesinler. Muhakkak yetkili firmalar tarafından yapılsın. Biz kontrollerimizi yapalım, emniyetli ise bu şekilde kullansınlar" dedi.
(ET-CC-Y)

05.01.2013 13:54:58 TSI


Warning: file_put_contents(/home/wanhaber/public_html/d/cache/xWH5c3dbc72564167e77d3b9939937bfa62): failed to open stream: Read-only file system in /home/wanhaber/public_html/lib/CM/CM_cache.php on line 0
A+A-

HABERE YORUM KAT