1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
A+A-

Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Emre Koca, karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarıda bulundu. Son günlerde karbonmonoksit gazından kaynaklanan zehirlenme vaka

Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Emre Koca, karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarıda bulundu.
Son günlerde karbonmonoksit gazından kaynaklanan zehirlenme vakalarında artış gözlendiğini belirten Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Emre Koca, "Yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben ve baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında yaşanıyor. Özellikle alçak basınçlı havalarda güneybatıdan esen bir rüzgar olan lodos nedeniyle tehlikeli boyutlara ulaşan zehirlenmeler zaman zaman ölüme neden olmaktadır" dedi.
Karbonmonoksitin renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gaz olduğunu belirten Koca "Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür gibi ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla, kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben ve bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle, hangi tip soba olursa olsun, soba yanarken aynı odada uyumamalıyız. Yatmadan önce sobayı mutlaka söndürmeliyiz" diye konuştu.
Sobalı evde otururken, yorgunluk, baş ağrısı baş dönmesi, bulanık görme, halsizlik hissi, uyku hali, bulantı, kusma, huzursuzluk gibi belirtiler görüldüğünde, kişinin mutlaka açık havaya çıkarılması, odanın havalandırılması gerektiğini vurgulayan Dr. Koca, "Böyle bir dukumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden 112 Acil yardım servisinden yardım talep edilip en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir" ifadelerini kullandı.
(ÖE-AÖ-Y)

07.02.2013 16:31:09 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT