1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Karayılan: Bahar geldi...

Karayılan: Bahar geldi...

Karayılan: Bahar geldi...
A+A-

PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, devlet ile PKK arasındaki savaşın baharın gelişiyle her alanda süreceğini ifade ederek PKK'nın silahlı kanadı HPG'nin artık devreye girmesi gerektiğini söyledi.

HPG’nin şehirlere girmesini istemeyen Karayılan, HPG’nin kırsaldaki eylemleriyle şehirdeki gençlerin üzerinde baskının azalmasını sağlamasını istedi. Karayılan, TSK’nın şehirlere girmemesi halinde hendek sorunun bir şekilde çözülebileceğini, ancak av tüfeği taşıyan gençlere ağır silahlarla saldırılınca bu sorunun çözüm yollarının ortadan kalktığını savundu.

Sorunun çözümü için Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını ve özerkliği şart koşan Karayılan “Artık şehir, dağ ve ova hepsi direniş alanıdır” diye konuştu.

Karayılan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

* Nasıl ki Kenan Evren 72 saatte gerilla hareketini bitireceğini ilan ettiyse ama bitiremediyse, bugün de aynı şekilde Erdoğan da Kürt Özgürlük hareketi karşısında sonuçsuz kalmaktadır ve yenilecektir. AKP sömürgeciliği sonbahar başlangıcında şehir direnişlerine 1 ay ömür biçmişti, ancak geçen 7 ayın sonucunda şehirlerdeki direniş sönmeyen bir ateş olarak ayakta duruyor.

* Erdoğan, bugün Kürdistan gerillasına karşı kazanamayacağını biliyor. Ancak iktidarını güçlendirmek ve devam ettirmenin yolunu hareketimize karşı savaşmakta görüyor.

* 2016 baharını böyle darbe yemiş, yıpranmış, daraltılmış olarak karşılamamızı amaçladılar. Ancak istedikleri olmadı.

“AKP korkuyor, çünkü suçlu”

* İşte hem diplomaside sonuç alamamaları, hem gerillaya karşı gerçekleştirdikleri operasyonların sonuçsuz kalması, hem Newroz’da halkımızın vermiş olduğu mesaj ve hem de şehir direnişlerinin tasfiye edilememesi ve süreklilik kazanması AKP’yi korkutmuştur. Bunun için hangi AKP’li yönetici kamera karşısına geçse, korkmadıklarını belirtiyor. Geçtiğimiz yıl hareketimize diz çöktürme planı yapanlar, şimdi ‘diz çökmedik, çökmeyeceğiz’ diyorlar, sürekli korkmadıklarını belirtiyorlar. Valla siz Kürdistan gerçekliği karşısında korkuyorsunuz. Biz korktuğunuzu biliyoruz. Çünkü siz suç işliyorsunuz ve haksızsınız. Cizre’de sivil silahsız insanları yaktınız. Kürdistan şehirlerini tanklarla toplarla yıkıyorsunuz. Bu insanlık suçundan dolayı korkuyorsunuz.

“HPG artık devreye girmeli”

* Bahara girdik; eyaletler de artık destek sunmalıdır. HPG artık devreye girmeli. Ancak bu devreye giriş HPG’nin şehirlere girmesi biçiminde olmamalı. HPG, Kürt gençlerinin YPS adıyla örgütlenip şehirlerde yürüttüğü öz savunma direnişini dağdan destekleyecek, o haklı-sivil direnişin başarısı için onlara nefes aldırtacaktır.

* Eğer ordu devreye girmemiş olsaydı, HPG de bu anlamda devreye girmezdi ama madem Türk ordusu bütün imkanlarıyla seferber olmuş durumda, o zaman biz de sürece yüklenmek durumunda kalırız. Yani ordu bütün her şeyiyle gençlere karşı savaşıyor. Halbuki bu şehirlerde bu düzeyde bir savaş yaşanmasına gerek yoktu. Aksine, eğer onlar sıradan yaklaşsaydılar, bu hendek sorunları bir şekilde çözülebilirdi.

* Halkımızın özerklik talebi evrensel bir haktır. Yeryüzünde farklı olan her kültür ve dil, özerklik formülüyle birlikte yaşamaktadır. Kürt halkının bu istemi yerinde bir istemdir. Bu direniş, halkımızın haklı özerklik talebine karşı geliştirilen vahşi saldırılara karşı bir özgürlük ve demokrasi direnişidir. Kürdistan’ı özerkleştirme, Türkiye’yi demokratikleştirme direnişidir. Ancak bu isteme tank ve topla yanıt veren zihniyete karşı, artık eyaletler tarafından direniş alanları desteklenmelidir.

“Çözümün tek yolu, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve özerklik”

* Türk devlet yetkilileri bilmeliler ki, bu savaşı kazanma koşulları yoktur. Artık şehir, dağ ve ova hepsi direniş alanıdır. Bu gerçekliği artık görmelidirler. O zaman yapmaları gereken Erdoğan’ın iktidarı için Türk ve Kürt evlatlarını öldürtmek değil, çözüme gelmektir. Çözümün ise bir tek yolu vardır: Önder Apo’nun özgürlüğünü ve Kürtlerin özerkliğini kabul edecekler. Bundan başka bir yol yoktur. (ANF, ZETE)

A+A-

HABERE YORUM KAT