1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Karaman'ın Çöpü Artık Düzenli Depolanıyor

Karaman'ın Çöpü Artık Düzenli Depolanıyor

Karamanın Çöpü Artık Düzenli Depolanıyor
A+A-

Karaman'da toplanan çöpler artık vahşi depolama alanına değil, Katı Atık Düzenli Depolama Alanına dökülüyor. Uzun yıllardır Urgan mevkisindeki dağlık araziye bırakılan atıklar, aynı bölgede faaliye

Karaman'da toplanan çöpler artık vahşi depolama alanına değil, Katı Atık Düzenli Depolama Alanına dökülüyor.
Uzun yıllardır Urgan mevkisindeki dağlık araziye bırakılan atıklar, aynı bölgede faaliyete geçen düzenli depolama tesisinde depolanıyor. Karaman İl Özel İdaresi ve Belediyeleri Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği (ÖZBELBİR) tarafından yaptırılan Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde Karaman'ın 10 yıllık çöplerinin depolanacağını söyleyen Karaman Belediyesi ve ÖZBELBİR Başkanı Kamil Uğurlu, göreve geldikleri günden beri kenti modern bir şehir yapmak için çalıştıklarını belirtti.
Alt yapı ve üst yapı hizmetlerinin yanı sıra, her gün cadde ve sokaklardan toplanan 150 ton çöpün vahşi depolama alanına değil, düzenli depolama alanına döküldüğünü ifade eden Başkan Uğurlu, "Kentlerin önemli sorunlarından birisi çöplerin vahşi alanlara bırakılması. Şehrimizde de uzun zamandır Urgan mevkisine rastgele dökülen çöpler, 5 ay önce hizmete giren Katı Atık Bertaraf Tesislerinde depolanmaya başladı. Burada çöplerin serilmesi ve sıkıştırılması yapılıyor. Atıkların üzeri ince bir toprak tabakasıyla örtülmesi ile koku, sinek oluşumu ve uçuşabilen atıkların çevreye yayılması engellenirken, gaz bacaları ile sera etkisi yaratan gazların kontrolü sağlanıyor. Tesis içerisinde yer alan Ambalaj Atıkları Ayrıştırma Tesisi de kaynağında ayrı toplanan ambalaj atıklarının ayrıştırılmasını yapıyor. Katı atıkların depolandığı alan tamamen dolduğunda çöpün üzeri bitki toprağıyla kapatılarak ağaçlandırma yapılacak ve 10 yıl sonunda tesis ömrü bittiğinde ağaçlandırılarak rekreasyon alanları oluşturulacaktır" dedi.
(MD-İP-Y)

01.12.2012 11:48:07 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT