1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Karaman'da İncesu Mağarası Turizme Kazandırıldı

Karaman'da İncesu Mağarası Turizme Kazandırıldı

Karamanda İncesu Mağarası Turizme Kazandırıldı
A+A-

Karaman'ın Taşkale beldesinde bulunan İncesu Mağarası, Mevlana Kalkınma Ajansı'nın finansal desteği ile içi ışıklandırılıp yürüyüş yolları yapılarak turizme kazandırıldı. Taşkale Belediye Başkanı M

Karaman'ın Taşkale beldesinde bulunan İncesu Mağarası, Mevlana Kalkınma Ajansı'nın finansal desteği ile içi ışıklandırılıp yürüyüş yolları yapılarak turizme kazandırıldı.
Taşkale Belediye Başkanı Muhittin Sunaoğlu, mağaranın turizme kazandırılması süreciyle ilgili olarak, "Uğraştık, çabaladık, başardık. Göreve geldiğimizden bu yana mağaranın önemini keşfetmiş bulunmaktaydım. Bu önemi ortaya çıkarmak için de kesinlikle ihtiyaç olan bu yürüyüş yolu ve aydınlatılması gerektiğine inandım. Bununla ilgili olarak milletvekillerimizden, Özel İdare'den yardım alarak Mevlana Kalkınma Ajansı'na bir proje sundum. Ajansın kırsal turizmin alt yapısının desteklenmesiyle ilgili projesine kabul edildik. Özel İdare'nin eş finansman desteğiyle birlikte proje geçti. Daha sonra bu projenin ihalesini yaptık. Çalışmalara başladık. Sürekli takip ettik. 3 Aralık'ta da bu proje bize teslim edildi. Aşağı yukarı 6 ayda buranın izni ile uğraştım. Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan uzman getirtip, ölçümlerini yaptırdık. Şu anda mağaramızın içerisinde bin 50 metre yürüyüş alanımız var. Bunun bir kısmı stapleze ve bu bölgeden çıkan traverten taşlar, diğer kısmı da galvanizli saçlardan yapılan köprülerden geçen demir korkuluklu yürüyüş yolları. İçerisinde muhteşem sarkıt ve dikitler var. Bunun haricinde de havuzların üstünden geçerken insan sanki bir gemiyle denizde gidermiş gibi hissediyor. Işıklandırıldığı için görünüm çok güzel. Ayrıca buranın Sağlık Müdürlüğü tarafından ölçümleri yapılacak. Buraya gelen astım hastalarından edindiğimiz bilgiler ışığında astım için çok iyi geldiği söyleniyor. Sağlık Müdürlüğü bu konuda çeşitli ölçümler yapıp, bir rapor hazırlayacak. Belki yurdumuzun ikinci uzun mağarası burası. Bir mağarada bulunması gereken tüm özellikleri içinde barındıran bir mağara. Buranın tanıtım broşürleri basılacak. Aydınlatmada kullanılan lambalar tamamen led lambalardan oluşuyor. Mağaranın doğal dokusuna hiçbir şekilde zarar vermeyen özelliklere sahip. Bu mağara sadece Taşkale'nin değil Karaman'ındır. Mağaramızın ışıklandırma ve yürüyüş yolları projemizi tamamladık. Bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum. Şimdi buraya ulaşımı sağlayacak olan yol çalışmalarımız başlayacak. Bu konuyla ilgili olarak Bakanlığa 9 kilometrelik asfalt yol yapımı için projemizi sunduk. O projede inşallah yapılacak. Yolun yapılmasından sonra aydınlatılması yapılacak. İhalesi tamamlandı. Kış mevsiminin atlatılmasının ardından MEDAŞ tarafından bu yolunda ışıklandırılması yapılmış olacak. 20 Nisan'da da mağaramızı turizme açmayı düşünüyoruz. Turistlerimizin gezilerinde de yardımcı olacağız" diye konuştu.
(MD-AH-CC-Y)

07.01.2013 16:06:28 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT